Książki Sci-fi

Skoro jest tu topic dla oglądających filmy to postanowiłem zalożyć taki dla tych co lubią poczytać. Mam nadzieje, ze ktos z Was czyta ksiazki gdyz "nawet paproc ogladnie film" :)

Z mojej strony moge polecić:

Hyperion Cantos:

-W skład sagi wchodzą:
Hyperion (Hyperion, 1989)
Zagłada Hyperiona (lub Upadek Hyperiona) (The Fall of Hyperion, 1990)
Endymion (Endymion, 1995)
Triumf Endymiona (The Rise of Endymion, 1997)

Autor: Dan Simmons

Ode mnie: "this, my friend, is the true science fiction!".

Moim skromnym zdaniem to jest to najlepsze tech-sci-fi jakie w ogole powstalo. "Pozeralem" wrecz po 300 stron za jednym zamachem :) Polecam zwlaszcza w oryginale (jesli znasz angielski).

Fundacja:*

-W sklad Fundacji wchodzą:
Preludium Fundacji (Prelude to Foundation, 1988)
Narodziny Fundacji (Forward the Foundation, 1993)
Zagrożenie Fundacji (Foundation's Fear, 1997) (aut. Gregory Benford)
Fundacja i Chaos (Foundation and Chaos, 1998) (aut. Greg Bear)
Tryumf Fundacji (Foundation's Triumph, 1999) (aut. David Brin)
Fundacja (Foundation, 1951)
Fundacja i Imperium (Foundation and Empire, 1952)
Druga Fundacja (Second Foundation, 1953)
Agent Fundacji (Foundation's Edge, 1982)
Fundacja i Ziemia (Foundation and Earth, 1986)

*tu polecam obadac daty wydania. Czesci sagi nie powstawaly chronologicznie :)

Autor: Isaac Asimov

Wiekszosc ksiazek piora Phillipa K. a. :)
 
Last edited:
Skoro mowa o książkach to nie można nie wspomnieć o książkach ze świata Elite. Wrzucałem wcześniej w archiwalnym wątku zanim powstał polski dział forum, ale warto aby linki nie zaginęły.



Książki są oficjalną literaturą związaną z Elite, zarówno autorzy jaki Michael Brooks (producent gry oraz autor kolejnej książki, która znajdzie się w pudełku z grą) włożyli sporo wysiłku w to aby historie, które znalazły się w książkach były spójne wzajemnie ze sobą jak i również z samą grą. Oznacza to, że to co przeczytamy w książkach ma swoje bezpośrednie przełożenie w ED. W grze znajdują się systemy stworzone na potrzeby książek jak np. Prism, które już można wyszukać, a wkrótce będzie można odwiedzić, książki zawierają sporo ukrytych informacji. Pozycje wydawnictwa Fantastic Book Publishing utrzymują ciąg chronologiczny, niektóre z postaci się przewijają przez kilka tytułów (epizodycznie).



O ile pierwsze tytułów pięć to obowiązkowy kanon dla każdego fana Elite, napisanych przez utalentowanych fanów, tak kolejne trzy wydane przez wydawnictwo Gollancz, są już trochę luźniejszymi pozycjami, napisanymi przez doświadczonych autorów.

Książki wydawnictwa Fantastic Books Publishing są dostępne do zakupu bez DRM w postaci ebooków w formatach: epub, mobi i PDF, w miękkiej oraz twardej oprawie. Istnieje również możliwość zakupu tych książek w postaci audiobooków, w formie mp3 albo audiocd. Uważam, że warto, gdyż książki w tej formie zostały wzbogacone o efekty dźwiękowe pochodzące bezpośrednio z gry. Dodatkowo zawierają oprawę muzyczną, są czytane przez profesjonalnych lektorów.

Na koniec nadmienię tylko, że o ile wszystkie książki są dostępne na Amazonie, to warto wesprzeć Fantastic Books Publishing dokonując zakupu bezpośrednio u nich. Wydawnictwo jest małą i niezależną firmą, a jej właściciel Dan jest jednym z fanów gry, który osobiście włożył naprawdę sporo wysiłku aby wszystkie książki były w jak najwyższej jakości. Wersje dostępne na Amazonie posiadają zabezpieczenia DRM i nie można ich odczytać na innych urządzeniach poza Kindlem lub poprzez aplikację Amazona.

Książki wydawnictwa Gollancz są dostępnie w postaci ebooków oraz fizycznych książek w twardej oprawie. Nabyć można je bezpośrednio klikając w zamieszczone obrazki / linki. Dostępne są również na Amazonie. Polecam kupować bezpośrednio.

f7bd0a4e-5df9-4e00-8c80-a9c95ac73f65.jpg


"Kolonia górnicza Freeholm w systemie Artemis obchodzi dziesiątą rocznicę niepodległości. Kiedyś kolonia karna dla więźniów politycznych z sąsiedniej planety Laphria, obecnie to tętniąca życiem kopalnia i rafineria.

Brutalne morderstwo dwóch pochodzących stamtąd handlarzy, na których urządzono zasadzkę w pobliskim pasie asteroid rozchodzi się szerokim echem wśród lokalnej społeczności. Tożsamość napastników jest owiana tajemnicą, gdy szef biura bezpieczeństwa Freeholm'u, bohater oraz przywódca rebelii, Darik Cavus, musi podołać zadaniu odkrycia niebezpiecznego spisku uknutego przeciwko jego ojczyźnie.

Nie staje naprzeciw zagrożeniu samotnie. Córka Darika, Julia, wyrusza w podróż aby znaleźć pomoc zanim niewielkie siły porządkowe stacji zostaną obezwładnione. Siły którym przyjdzie się jej zmierzyć za wszelką cenę chcą udaremnić jej misję.

Wydarzenia zaczynają się stopniowo wymykać spod kontroli Julii i jej małej ekipy sojuszników, nic dookoła nie wydaje się takie jak na pierwszy rzut oka."


Autorem książki, która ma być niejako kolejną częścią "The Dark Wheel", jest nikt inny jak Michael (SOON™) Brookes, jeden z głównych producentów Elite: Dangerous. Książka powinna być dostępna w wersji cyfrowej dla osób które wsparły projekt na Kickstarterze kwotą co najmniej 35 funtów. Papierowe wydanie znajdzie się w kolekcjonerskim wydaniu pudełkowym dla tych wszystkich co wysupłali dodatkowe 55 funtów (£90) w trakcie trwania zbiórki. Podejrzewam, że książka / ebook będzie rónież dostępna w sprzedaży w sklepie FD dla chcących ją nabyć (informacja niepotwierdzona w chwili pisania tego tekstu).



"Kompetentna, zmotywowana, załamana: Moira Dolan jest utalentowaną śledczą która tonie w nawale pracy próbując ukryć się przed przeszłością. Z sukcesem, do momentu, w którym jej brat Keagan, zniszczył jej karierę. Teraz pracuje dla Wspólnoty Proteus.

W ciągu nocy jest prześladowana przez ten sam sen. Za dnia, zostaje przydzielana do nierozwiązanych spraw przez Ferrisa - szefa który wydaje się mieć cel aby ją pogrążyć. Wygląda to na osobiste intencje do czasu gdy znika Keagan, działania Ferrisa są postawione w zupełnie innym świetle...

Moira jest przeświadczona, że jej najnowsze zdanie będzie ganianiem duchów pośród gwiazd, zamiast tego jednak odkrywa śmiertelny spisek zagrażający niepewnej równowadze pomiędzy głównymi siłami w galaktyce, spisek który może kosztować miliardy istnień."


Autorem książki jest T. James, niezależny autor, który sfinansował licencję na napisanie powieści przy pomocy zbiórki na Kickstarterze. Pomimo, że książka jest wydana niezależnie zakupić ją można również na stronie Fantastic Books Publishing (klikając w obrazek), gdzie jej cyfrowe wydanie jest dostępne w trzech różnych formatach, bez DRM. Jeśli komuś nie straszny DRM i ma Kindle to zakupić ją również może na Amazonie. W trakcie pisania tego posta (11.11.2014), książka nie jest jeszcze dostępna w wersji papierowej. Na chwilę obecną nie ma niestety planów wydania jej w twardej oprawie, ewentualne wydanie w takiej formie będzie uzależnione od większego popytu oraz wyników sprzedaży. Autor również nie wyklucza kontynuacji.
 
Last edited:
dzięki, właśnie się zbierałem, żeby za tym poszperać, nowy w świecie Elite chciałem spróbować jedną z książek i zobaczyć czy mnie wciągnie :)
 
Polecam w takim razie Elite: Reclamation, moim zdaniem najlepsza, co nie znaczy, że pozostałe są do kitu, wręcz odwrotnie :)
 
Jeśli serio myślisz o zakupie książki z historią w świecie Elite bierz śmiało, nie zawiedziesz się. Ja zamierzam przysiąść do niej znowu kiedy pocztą przyjdzie piękny egzemplarz z autografem autora w twardej oprawie ;) Oby w tym tygodniu... Tyle, że ja zaszalałem, wszystkie 5 w twardej oprawie i jeszcze się skusiłem na ich wersję audio.
 

rootsrat

Volunteer Moderator
Ja zakupiłem e-booka "Tales From The Frontier" na próbę i jestem pod dużym wrażeniem kunsztu autorów. Naprawdę dobra literatura SF, świetnie się czyta!

Z książek SF jak najbardziej polecam "Fundację" Asimova, wspomnianą już w pierwszym poście.

Od siebie dorzucam kilka perełek:

  • Arakdij i Borys Strugaccy - "Piknik na skraju drogi"
    Klasyk z 1972 r., obowiązkowa pozycja każdego fana SF. Na podstawie tej książki powstał film Tarkovskyego "Stalker", no i oczywiście seria gier "S.T.A.L.K.E.R." jest również inspirowana tą pozycją.​
  • Harry Harrison - cykl "Stalowy Szczur"
    Kolejny klasyk, pozycja obowiązkowa. Przygody, akcja i humor. Te ksiązki czyta się jednym tchem!​
  • Joan D. Vinge - "Królowa zimy", "Królowa lata" (tom 1. i 2.)
    Chyba jedna z mniej znanych autorek, laureatka nagrody Hugo, Trylogia "Królowa zimy" to genialna powieść, gdzie space opera miesza się z lekkim fantasy. Jedne z moich ulubionych książek, bardzo lubię do nich wracać.​
  • Rafał Ziemkiewicz - "Pieprzony los kataryniarza"
    Kolejny klasyk, tym razem rodzimego autora. Jedna z najlepszych powieści cyberpunkowych, jakie czytałem (ex aequo z "Czarnymi oceanami", które zaraz polecę :) ). Ziemkiewicz przywalił z naprawdę grubej rury.​
  • Jacek Dukaj - "Czarne oceany"
    Geniusz w czystym wydaniu. Niesamowite studium społeczno-polityczno-gospodarcze w cyberpunkowej otoczce. Naprawdę niepokojąca wizja tego, jak kiedyś może wyglądać nasz świat. Gorąco polecam! Pisane dość ciężkim językiem pełnym technologicznych neologizmów.​
  • "Kroki w nieznane 2010 - almanach fantastyki" - antologia
    Śmietanka współczesnych autorów SF. Laureaci i nominowani do przeróżnych nagród (Hugo, Nebula itp.). Naprawdę świetne opowiadania!​
  • Harry Harrison - "Przestrzen! Przestrzeni!"
    Wg mnie to najlepsza wizja dystopijnego społeczeństwie, jaka kiedykolwiek powstała. Na podstawie tej książki powstał film "Soylent Green".​

Ttrochę mnie poniosło, a to i tak nie wszystkie książki, które chciałem Wam polecić. Mam jeszcze sporo pozycji, które są na mojej topliście. SF to naprawdę ogromna, wręcz monstrualna przestrzeń czytelnicza!

::EDIT::

Sam też mam na koncie ze dwa opowiadnka z gatunku SF, jakby ktoś był zainteresowany to mogę podesłać linka :)

::EDIT2::

A, jeszcze bardzo polecam "A jeśli nasz świat jest ich rajem? Ostatnie rozmowy z Philipem K. iem". Jeśli ktoś lubi jego powieści (kto nie lubi? :) ), to jest to pozycja obowiązkowa!
 
Last edited:
Mała próbka talentu Drew który czyta fragment swojej książki - Elite: Reclamation:

A reading from Elite: Reclamation, an official Elite: Dangerous novel :D

Książkę kupiłem dziś i dam znać czy mi pasuje, na razie przeczytałem pierwszy akapit :) To jak Drew czyta to mnie akurat usypia, ale na szczęście książkę mogę czytać we własnym tempie :)

Z tego co tu polecacie to mi wychodzi, że wszyscy wszystko czytali, więc nie będę się wychylał, z Dukaja najbardziej lubię W Kraju Niewiernych, Czarne Oceany to była ostatnia książka którą czytałem z przyjemnością, potem się zrobił dla mnie za ciężki :)
 
Czteroksiąg Hyperiona to mistrzostwo, chyba najlepsza seria s-f, którą czytałem.

Śmiało mogę także polecić Fundację i inne dzieła Isaaca Asimova - , w tym cykl o robotach oraz Galaktycznym Imperium (fajnie podana kolejność http://www3.sympatico.ca/n.rieck/links/cool_sci_fi.html#asimov-suggested-reading-order).

Ponadto bardzo polecam:

- Arthur C. Clarke - cykl Space Odyssey (2001, 2010, 2061 i 3001) - dobre hard sci fi o pierwszym kontakcie i nie tylko.

Randevous with Rama - do naszego układu przybywa walcowanych statek, będący swego rodzaju habitatem. Ziemianie wysyłają ekspedycję badawczą.

- Frank Herbert - Diuna

- Jacek Dukaj - zarówno dłuższe, jak i krótsze formy, zwłaszcza zbiór opowiadań "W kraju niewiernych" i powieść "Lód"

- Peter Watts - "Ślepowidzenie" - znowu kontakt z obcymi - na spotkanie z nimi leci statek dowodzony przez wampira (naukowe dowody na istnienie wampirów znajdują sie w książce). Dalej jest coraz ciekawiej.

- Frederick Pohl - "Gateway" świetna space opera.

- Zbiory opowiadań "Rakietowe szlaki" 7 tomów. Klasyka opowiadań, niezły przekrój przez historię sf.

- Stanisław Lem - wszystko, a zwłaszcza przygody Pirxa, "Solaris", "Niezwyciężony" (świetny w wersji audio).

Niedawno przeczytałem dwa opowiadania z "Tales from the Frontier", całkiem fajnie się czyta, trochę jak stare opowiadania pulp sf:)
 
to ja jeszcze dodam do puli cykl Kultura Banksa, Chaga Mcdonalda, Zmodyfikowany węgiel Morgana, Wojna Starego Człowieka Scalziego.... ja tak długo mogę i to bez wchodzenia na cyberpunk i inne ;)
 
czytam Elite Reclamation, to co jest dla mnie całkiem nowe to fakt, że np. po opisie zasadzki na imperialny konwój, przyszło mi do głowy, że mogę wsiąść do statku, polecieć tam i się porozglądać :)
 
Ja w oczekiwaniu na Betę2 przeczytałem już (co za czasy - na telefonie :) ) Lave Revolution, Reclamation i And Here the Wheel. Muszę powiedzieć, że byłem pozytywnie zaskoczony jakością, bo powieści trzymają niezły poziom i przyjemnie się je czyta.

Dla wielbicieli Lema polecam wspaniały hołd Dukaja dla niego w postaci "Kto napisał Stanisława Lema", które jest utworem dołączonym do najnowszego wydania "Doskonałej Próżni". Z Dukaja najbardziej podobała mi się "Perfekcyjna niedoskonałość", ale nie polecam zaczynania przygody z nim od tej pozycji.

Z polskiego podwórka polecam jeszcze, tak na szybko, dwuksiąg Kołodziejczaka "Dominium Solarne", czwórksiąg Grzędowicza "Pan Lodowego Ogrodu" i, last but not least, czwórksiąg (jak dotychczas) Przybyłka "Gamedec" - to ostatnie szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom gier, a jest zrobione z rozmachem przypominającym Diunę.

Przyłączę się do głosów pochwalnych odnośnie cyklu Hyperion, chociaż nie zdecydowałbym się określić tego jako najlepsze SF jakie kiedykolwiek powstało (np. wyżej cenię twórczość Dukaja niż Simondsa, choć oczywiście nie czyta się tak łatwo). Oczywiście Fundacja, Diuna, czy nawet Gateway to klasyka, którą każdy szanujący się miłośnik SF powinien przeczytać. Jest mnóstwo świetnych pozycji i można byłoby długo wymieniać, ale skupię się na tych lżejszych, bardziej myślę strawnych dla wielbicieli świata Elite, czyli na dobrej Space Opera, i to raczej na seriach niż pojedynczych powieściach:

- cykl o Wspomaganiu, ze wspaniałym "Gwiezdnym Przypływem" i ideą przeciwstawną do tej ze Star Treka, gdyż w tym świecie doktryna Federacji o nieinterwencji, byłaby uważana za zbrodniczą :)

- cykl Barrayar, kipiący od intryg, choć bez widowiskowych starć w przestrzeni kosmicznej, skupiony na genialnie skrojonych postaciach.

- cykl Honorverse, gratka dla miłośników militarnej SF, nic lepszego pod tym względem (w zakresie Space Opery) nie czytałem, choć ostrzegam, że tłumacz się gubi myląc prędkość w przyspieszeniem (w początkowych tomach - później nie wiem, bo czytałem już po angielsku), co boli, gdyż Autor bardzo postarał się tworząc spójną fizykę świata powieści.

Hm... może już wystarczy, bo post wyszedł już i tak za długi, a tu serwery z Betą2 stawiają :)
 
Przyznam, że książki to moja >któraśtam< miłość :)

Ze swojej strony mogę polecić też:
- cykl Planeta Śmierci Harrego Harrisona - bardzo lekka i pełna akcji historia, jak na Harrisona przystało, nie wymagająca wielkiego myslenia, a wciągająca jak diabli,
- cykl Sten - Allan Cole & Chris Bunch - również dość lekka, pełna akcji historia, fajne nawiązania do czasów "obecnych" (z czasów pisania epizodów), luźne nawiązania do fizyki,
- zbiór nowel i powiastek o robotach Asimova - moim zdaniem rosyjscy (radzieccy) pisarze SF naprawde rozwalali system. Polecam cały cykl, oprocz fundacji jest to naprawde swietna rzecz (dla złaknionych - Imperium...)!
- Lem i kongres futurologiczny oraz Dzienniki Gwiazdowe i inne powiastki z Ijonem Tichy (Cichym?) - pelne humoru, zwrotów akcji i ukrytych przesłań czytadła (CO TO SĄ SEPULKI!?)
- Z prozy około S-F - Uniwersum Metro 2033, to są naprawdę ciekawe pozycje, zwłaszcza dla tych, którzy serię gier Fallout widzieliby na kontynencie euroazjatyckim. Polecam zwłaszcza trylogię Andrieja Diakowa, która, moim zdaniem, jest lepsza od oryginału
Możnaby wymieniać wiele: K.S. Robinson (dla fanów hard s-f - trylogia Mars - dla fanow akcji - wieje nuda... czasami :p), Pilipiuk, ... O u wiele nie bylo, ale sam, szczerze, mam zaleglosci, orson scott card - polecam całość o Enderze i sagę cienia (o Groszku) - pierwsza jest troche jak dune (z całym tym ideologiczno-religijnym bełkotem), saga cienia jest bardziej... hmmm :) z kopem
 
Last edited:
- zbiór nowel i powiastek o robotach Asimova - moim zdaniem rosyjscy (radzieccy) pisarze SF naprawde rozwalali system.

Z małymi zastrzeżeniami zgadzam się z większością (Groszka przeczytałem pierwszego i nie spasowało mi ciągnięcie tematu jakby na siłę, ale może spróbuję jeszcze raz bez uprzedzeń), natomiast podciąganie Asimova do rosyjskich pisarzy to niestety błąd, więc koryguję, Asimov to amerykański pisarz, nigdy nie mówił po rosyjsku :)
 
Chris Jarvis właśnie zakończył nagrywanie audiobooków, które od 15 listopada będą dostępne do ściągnięcia w postaci cyfrowej. Wersje audio-cd dla tych co zdążą teraz zamówić zostaną rozesłane przed świętami. Poniżej próbka jednego z fragmentów opowiadań (zawiera sfx z ED :D):

Crossing the Line [Próbka]

Mniam :D

UPDATE: W moim wcześniejszym poście dodałem również informacje dotyczące kolejnych dwóch książek, z których jedna zostanie wkrótce wydana, druga natomiast jest dostępna do kupienia od niedawna. Polecam :)
 
Last edited:
Top Bottom