[PORADNIK] Vademecum początkującego pilota

rootsrat

Volunteer Moderator
UWAGA! Poradnik jest napsiany dla wersji Premium Beta 2.0 i niektóre punkty mogą być już nieaktualne.

Witaj, Commanderze!



Oto siedzisz w ciasnym kokpicie swojego pierwszego statku, ściskając w dłoni upragnioną licencję i dyplom ukończenia Akademii Federacji Pilotów! Przed Tobą majestatycznie obraca się w próżni Azeban City.

Mam dla Ciebie kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci się odnaleźć w ogromie kosmosu, który znajduje się przed Tobą.

TWÓJ STATEK

1. Na środku kokpitu Twojego Sidewindera znajduje się skaner. Legenda (uproszczona):

  • Ikonka wypełniona - AI (sztuczna inteligencja, NPC)
  • Ikonka pusta - gracz (zawsze ma CMDR przed nazwą)

  • Kształt: prostokąt - broń schowana
  • Kształt: trójkąt - broń wysunięta

  • Kolor: zielony - przyjaciel
  • Kolor: czerwony - wróg
  • Kolor: żółty - neutralny

  • Biały: prostokąt - kontener z ładunkiem
  • Biały: trójkąt wierzchołkiem do góry - rakieta
  • Biały: trójkąt wierzchołkiem do dołu - staja kosmiczna

Co tam mruczysz pod nosem? Że materiały wizualne są łatwiejsze w odbiorze? Masz szczęście, bo Commander Dako dostarczył nam coś takiego:

radarsymbole_small.jpg

2. Pionowy wskaźnik po lewej od skanera, to temperatura. Uważaj, żebyś nie ugotował się we własnym statku!
3. Po lewej jest wskaźnik lokalizacji celu. To, co masz aktualnie wybrane jako cel podróży (np. inna gwiazda, stacja orbitalna, ale też np. lądowisko, na którym masz wylądować. Włącza się on i wyłącza automatycznie.
4. Na prawo jest wskaźnik osłon i kadłuba Twojego statku. Obok są wskaźniki mocy trzech najważniejszych podsystemów: osłon, napędu oraz broni. Zarządzanie mocą systemów, to jedna z podstawowych umiejętności pilota, ale o tym na pewno mówili Wam w Akademii.
5. Lewy ekran to komputer nawigacyjny oraz dziennik misji. Tutaj możesz poprosić o zgodę na dokowanie, wybierając daną stację z menu kontaktów.
6. Prawy ekran to zarządzanie statkiem i jego systemami. Możesz tutaj np. ustalić priorytety poszczególnych podsystemów lub sprawdzić, co masz w ładowni.


JAK ZLOKALIZOWAĆ WLOT DO STACJI TYPU CORIOLIS?

Odwieczny problem początkujących pilotów. Wielokrotnie demonizowana stacja typu Coriolis (tzw. "kostka Rubika") sprawia wiele problemów każdemu świeżo upieczonemu absolwentowi Akademii. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak szybko zlokalizować wlot:

1. Wlot jest położony na osi obrotu. Są tylko 2 ściany, na których może się znajdować.
2. Na 4 rogach tylnej ściany umiejscowione są czerwone światła. Na 4 rogach przedniej ściany (tej z wlotem) znajdują się niebieskie światła.
3. Stacja obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, patrząc od strony wlotu.
4. W lokalizacji wlotu może pomóc reprezentacja graficzna położenia stacji względem statku. Znajduje się ona po lewej stronie deski rozdzielczej naszego statku.
5. Pomocny również może być ten diagram, autorstwa Cmdr CLH:
INF4hkb.jpg


JAK ZADOKOWAĆ?

1. Poproś o zgodę na dokowanie.
2. Po jej otrzymaniu dostaniesz numer doku, do którego masz się udać.
3. Wyrównaj lot z wejściem do stacji i zwolnij.
4. Do stacji wleć powoli. Trzymaj się strony oznaczonej zielonym światłem.
5. Obracaj statkiem tak, aby utrzymywać slot wejścia w pozycji poziomej.
6. Po wejściu zwolnij jeszcze trochę i zlokazlizuj swój dok. Jeśli masz problem z lokalizacją, sprawdź wskaźnik po prawej stronie skanera
7. Zbliż się do doku. Nie zapomnij wysunąć podwozia!
8. W miejscu skanera pojawi się wskaźnik lądowania.
9. Ustaw się na środku - wskaźnik zaświeci się na niebiesko.
10. Użyj thrustera, żeby wylądować.


Witamy w Azeban City!



JAK WYKONAĆ SKOK HIPERPRZESTRZENNY DO INNEGO SYSTEMU?

1. Upewnij się, że masz schowane podwozie, wystarczającą ilość paliwa na skok i na dotarcie do najbliższej stacji.
2. Odleć od najbliższego obiektu, który Cię blokuje (kontrolka Mass Lock w kokpicie). Może to być np. stacja kosmiczna lub pas asteroidów.
3. Wybierz system docelowy z menu lewego ekranu lub zaznacz system na mapie galaktyki.
4. Ustaw statek tak, aby system docelowy znalazł się przed Tobą.
5. Uruchom napęd hiperprzestrzenny (domyślnie 'J').
6. Ustaw przepustnicę na 100% ciągu.
7. Z hiperprzestrzeni wychodzisz w trybie Super Cruise, w pobliżu gwiazdy danego systemu.
 
Last edited:

Delwin

Banned
JAK WYKONAĆ SKOK HIPERPRZESTRZENNY DO INNEGO SYSTEMU?

1. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa na skok i na dotarcie do najbliższej stacji.
2. Odleć od najbliższego obiektu, który Cię blokuje (kontrolka Mass Lock w kokpicie). Może to być np. stacja kosmiczna lub pas asteroidów.
!

:) proponuje dodać coś w stylu " upewnij się że masz schowane podwozie" ;) - ja się nie upewniłem :D więc pierwszy skok nadal przede mną ...

i zmienić na [PORADNIK] bo jest literówka

PS: po edycji /lub nie :) - post do skasowania by nie zaśmiecał !
 
Last edited:

rootsrat

Volunteer Moderator
:) proponuje dodać coś w stylu " upewnij się że masz schowane podwozie" ;) - ja się nie upewniłem :D więc pierwszy skok nadal przede mną ...

i zmienić na [PORADNIK] bo jest literówka

PS: po edycji /lub nie :) - post do skasowania by nie zaśmiecał !

Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawiam. A post niech sobie zostanie, dla potomnych :D
 
Nie chciałem zaczynać nowego tematu w na tyle błahej sprawie ;)
Może przyda się do działu "JAK ZADOKOWAĆ" obrazek, jaki dziś zrobiłem.
Było już kilka podobnych, ale uważam, że mój jest czytelniejszy (i rozdzielczość lepsza) :)

 

JAK WYKONAĆ SKOK HIPERPRZESTRZENNY DO INNEGO SYSTEMU?

1. Upewnij się, że masz schowane podwozie, wystarczającą ilość paliwa na skok i na dotarcie do najbliższej stacji.
2. Odleć od najbliższego obiektu, który Cię blokuje (kontrolka Mass Lock w kokpicie). Może to być np. stacja kosmiczna lub pas asteroidów.
3. Wybierz system docelowy z menu lewego ekranu lub zaznacz system na mapie galaktyki.
4. Ustaw statek tak, aby system docelowy znalazł się przed Tobą.
5. Uruchom napęd hiperprzestrzenny (domyślnie 'J').
6. Ustaw przepustnicę na 100% ciągu.
7. Z hiperprzestrzeni wychodzisz w trybie Super Cruise, w pobliżu gwiazdy danego systemu.

8. Po skoku lub w jego trakcie zmniejsz ciąg do 0 albo zaparkujesz w gwieździe.
 
Po skoku jak przejść z trybu Super Cruiser do Normalnego ??

Tym samym przyciskiem zbindowanym do skoku w SC.

Można na dwa sposoby:
- awaryjnie (poprzez szybkie dwukrotne wciśnięcie) - czeka nas mała "karuzela" i trochę uszkodzeń, albo
- standardowe wyjście z SC po zmniejszeniu do minimum szybkości w SC.
 
Tym samym przyciskiem zbindowanym do skoku w SC.

Można na dwa sposoby:
- awaryjnie (poprzez szybkie dwukrotne wciśnięcie) - czeka nas mała "karuzela" i trochę uszkodzeń, albo
- standardowe wyjście z SC po zmniejszeniu do minimum szybkości w SC.

Trzeci to wyłączenie napędu w zakładce modułów ;)
 
Po skoku jak przejść z trybu Super Cruiser do Normalnego ??

A ja jeszcze daję +Rep'a pilotowi, który odnalazł i przeczytał ten poradnik, a potem "pyta o rzeczy"!

To była "rzecz" podstawowa - ale kolejne pytania lepiej zadawać tutaj.

Bezpiecznych lotów!
 
Last edited:
Top Bottom