Przygody z Virtual Reality

Ehh, a ja chyba jednak zostanę przy Samsung O. Mam też Index i o ile w grach jest super, to niestety w simach, gdzie uwielbiam latać wieczorem/nocą to totalna lipa, Reverb oczywiście też, chyba jest nawet gorszy. Jeśli wszystko poza Reverb to rozmyta plama, to w nocnych lotach, wszystko poza OLED jest spraną czarno/białą szmatą :-/
Do słabej rozdzielczości już się przyzwyczaiłem (to tak jakbym miał ekstremalną wadę wzroku w realu) cały czas na zoom ;-) ale szary, bez kontrastu, sprany, czarno/biały obraz chyba mnie przerasta.
 
Ten nowy Reverb ma czerń bliską oledom wg Seby - pchnij indexa i o+ bo ceny spadną, i zamów sobie G2.

w G1 na obraz i czerń mimo wszystko nie narzekam, ale przyznam że nie jest to dla mnie priorytet , fakt w O+ czerń była czernią.

Ja się łamię, ale chyba jednak nie zmienię, no chyba że po prostu ktoś by chciał ode mnie za w miarę rozsądne pieniądze wziąć G1, ale jakoś nie chce mi się nawet wystawiać.

Seba mi nie odpowiedział, czy warto zmieniać z G1 na G2, a mi logika podpowiada że po prostu ta sama rozdzielczość, a lepszy sweetspot czy poprawione fov, odczują jedynie osoby z niekoszernym IPD. Słuchawki też dla mnie nie są ważne.
 
Last edited:
Nic odkrywczego nie napiszę ale wydaje mi się, że dotychczasowi posiadacze G1 mogą spokojnie poczekać na rozwój wydarzeń.
U posiadaczy sprzętu z mniejszą rozdzielczością aktualna cena może powodować "pewną nieodpartą potrzebę zakupu". ;)
Osobiście jako posiadacz O+ jednak się wstrzymam i poczekam na rozwój wydarzeń.
Teoretycznie tzw. "obiektywnie" to bycie testerem HP mimo całkiem dobrej ceny mnie specjalnie nie pociąga, a i sama regulacja IPD przynajmniej dla mnie mogłaby być ciut większa.
Subiektywnie to raz, że firmy HP jakąś specjalną estymą nie darze (te ich "aferki" z drukarkami i laptopami) no i jakiś czas temu zakupiłem sobie do O+ adaptery korekcyjne wzroku z WidmoVR które naprawdę "robią dobrą robotę" (a do Reverba już pasować mi nie będą).
A ponieważ nie miałem okazji używać G1 więc nie wiedząc co tracę ;) zwyczajnie popiję wodą i poczekam.
 
Ten nowy Reverb ma czerń bliską oledom wg Seby
Powinien miec lepsza niz G1 ale nie "zamchnołbym" sie nigdy na porównanie do OLED.
Jak dla mnie ten niby "independent" YT-er robi firma tzw kampanie marketingowe za określone sumy pieniędzy. I jest to jego "full time job"
Żecz jasna to nie dotyczy tylko HP , wcześniej byl StarVR ,Rift S , Pimax , buty vr, głupi software typu Somnium Space gdzie za kasę kupujesz virtualne miejscówke, itp ale bardzo ładnie to widać na tym przykładzie. Od kilku (dni) codziennie tylko materiały na temat HP, Q and A z ludźmi z HP, pod filmami linki do niemieckich sklepów gdzie można nabyć HP, pomijanie innych wydarzeń z świata VR i zastanawiający fakt ze jedynie tylko Seba ma przedprodukcyjny model HP. Co mi wskazuje na exclusive i całkiem fajne wynagrodzenie.

I nie ma w tym nic złego , niech sobie robi tylko niech nie nawija codziennie makaron na uszy ludziom jaki to on jest "independent" . Tak, czasem jakąś firmę obszcza żeby zyskać na wiarygodności - ale tam zwyczajnie, nie ma kontraktu..
 
Last edited:
Moim zdaniem i z moich obserwacji - robi filmy z tego, co jest aktualnie "na czasie".

Reverb wychodzi - to oczywiste, że robi filmy z Reverba. Tak samo było z poprzednimi "premierami" i jakiegoś drugiego dna, teorii spiskowych czy ukrytego marketingu bym się tu nie doszukiwał.
 
Dla mnie zarówno Marcinek Sweviver a teraz SwePimax ;-) jak i Seba Ang to ludzie którzy traktowali YT jako solidne źródło dochodów i naginali rzeczywistość. Marcinek z pensji ochroniarza kupował topowy sprzęt (i9 i 2080Ti) i wyposażył studio nagraniowe a Seba testował wszystko co się rusza i jest choć ciutkę związane z VR. Seba coś też kiedyś mówił że przekształca kanał w pełny etat i że będzie "pracował dla nas, widzów", yadda yadda. Biznes "influęserski" się kręci mocno nawet w Polandii, idą tam grube tysiące w umowach więc nie zdzwiłbym się gdyby było dokładnie tak jak Yata napisał.

A koniec końców doświadczenie mówi że influęsery influęserami, a samemu łeb w gogle wstawić na próbę trzeba i porównać czy warto. Bo opinia jak tyłek, każdy ma własną co widać po tym wątku. Więc try before buy :)

Lekki offopic - @gcze nie wiem co Cię tak ciągnie do latania nocą, dla mnie to jest ogólnie słabe doświadczenie bo np. na takim kaukazie nic a nic nie widać. Zatoka Perska ciut inne doświadczenia bo tam jest nieco jaśniej. Ale i tak najfajniejsze godziny latania w DCS to jest moim zdaniem poranek, wschód lub zachód słońca. Noc jest dla mnie prawie jakbyś sobie kokpit obudował tekturą i leciał na instrumentach. Tak wiem o NVG, ale już chyba wolałbym dzień i ciężkie warunki pogodowe. I czy to będzie LCD czy OLED czy holograficzna wiązka lasera fokusowana na siatkówce (FB coś w ten deseń robi), to nadal będzie ciemno jak w tyłku u Murz*na.
 
I jeszcze a propo "trackingu" - chcesz rzetelnie pokazać jak działa tracking - prosze bardzo odpal steam vr mirror lub podbne ustrojstwo z raportami , wyciągnij łapke do przodu i wolnym ruchem prawo i lewo powoli przesuwaj kontroler ,nagraj to i potem zrób to samo na różnych odległościach od nosa i rożnych typach oświetlenia bo ja chce zobaczyć "jitter" lub jego brak a nie jak to robi Seba wielka lampa na suficie i szybkie ruchy "tekwondo" ..
 
Last edited:
I jeszcze a propo "trackingu" - chcesz rzetelnie pokazać jak działa tracking - prosze bardzo odpal steam vr mirror lub podbne ustrojstwo z raportami , wyciągnij łapke do przodu i wolnym ruchem prawo i lewo powoli przesuwaj kontroler ,nagraj to i potem zrób to samo na różnych odległościach od nosa i rożnych typach oświetlenia bo ja chce zobaczyć "jitter" lub jego brak a nie jak to robi Seba wielka lampa na suficie i szybkie ruchy "tekwondo" ..
Ja mam jeszcze jeden test na który wpadłem zupełnie przypadkiem: opuść ręce swobodnie i spójrz w prawo :) Najlepiej w jakimś menu gdzie do kontrolera jest przyczepiony "wskaźnik laserowy". Na takim prostym ruchu głupiał mi Oculus Quest który ma cztery kamery. A wyszło jak w Keep talking and nobody explodes chciałem popatrzyć na coś na ścianie i odwróciłem tylko głowę, a lewy kontroler zaczął się kręcić wokół własnej osi. Nie szukałem na siłę problemów, po prostu "grauem w grę tomb raider" 😂

Ale post od którego się to zaczęło tak swoją drogą to mówi o czymś innym - o tym że jest wyraźny "lag" w trackingu i w haptic feedbacku. Ja tego "wyraźnego laga" nie czułem podczas testów Onwarda z Robinusem i Simplexem, ale być może jakbym pograł dłużej to bym zrozumiał o co chodzi. Podejrzewam również że przy trackingu z kamer duże znaczenie ma oświetlenie i szczegółowość pokoju. Przy laserach z kolei powierzchnie typu telewizor czy przeszklone szafki mogą być problematyczne. Więc znów wracamy do tego że cały ten wijar różnie działa u różnych osób.
 
Last edited:
Jeżeli chodzi o śledzenie ruchu kontrolerów, np jak siedzisz - to światło nie ma wielkiego znaczenia, natomiast ma do ruchu samych gogli.

W ciemnym pomieszczeniu - często jest tylko 3 DOF i 6 DOF nie chce zaskoczyć, zapewne wpływa to też na ekstrapolację śledzenia i samo śledzenie kontrolerów, ponieważ punkt odniesienia jakim są gogle może dawać jakieś sprzeczne dane.

Ja gram najczęściej przy lekkim świetle w pokoju i wtedy działa zestaw bardzo dobrze - oświetlenie mam z góry. (widzieliście na moich filmach jak to wygląda)

natomiast, jak gram na siedząco, i oświetla mnie monitor, to wystarczy do 6 DOF, ale z kolei jak gram na siedząco, to najczęściej albo nie używam kontrolerów albo wykonuję nimi ograniczone ruchy, ale w tej sytuacji też wszystko działa dobrze.

Wariant którego nie sprawdzałem to ciemno lub bardzo słabo oświetlone pomieszczenie i granie w gry stojące, że się przemieszczam i macham kontrolerami na wszystkie strony.

Co do seby - swoje pytanie czy warto G1 zmieniać na G2 ponawiałem wiele razy, na chacie, na streamie AMA i na Disco, natomiast nie odpowiedział mi, na pewno je widział.
Gdyby mi od razu napisał - chłopie bierz, jest przepaść w FOV, wziąłbym - nawet w koszyku miałem, paypal też był nabity. Ale nie padła żadna jednoznaczna odpowiedź.

Na pewno przesiadka z innych gogli - nie ulega wątpliwości - ma sens - i tutaj nie ma co w ogóle rozważać. Ale czy z G1 ma? Ja mam wątpilwości, on mi nic nie mówił, więc chyba nie pozostanie mi nic innego jak poczekać na opinie Robinusa lub kogoś z Was i ewentualnie porównać sobie G1 vs G2.
 
Last edited:
Ten nowy Reverb ma czerń bliską oledom wg Seby - pchnij indexa i o+ bo ceny spadną, i zamów sobie G2.

w G1 na obraz i czerń mimo wszystko nie narzekam, ale przyznam że nie jest to dla mnie priorytet , fakt w O+ czerń była czernią.

Ja miałem Reverba przez chwilę i na czerń tam narzekałem bardzo. Tutaj nie ma czarów, nikomu czerni w LCD nie udało się uzyskać i raczej przyszłość niczego nowego nie przyniesie, to po prostu ograniczenia tej technologii. W telewizorach kombinowali i kombinują z wyłączanym strefowym podświetleniem, ale to w goglach by się nie sprawdziło. Dodatkowo w gogach nie wygenerujesz kontrastu do otoczenia, który jest w stanie zamaskować ten mankament.
W Indexach ze sterów na stery podbijali moc podświetlenia, ale to też tak naprawdę nic nie daje, chyba nawet jest gorzej i ja zostałem na 100%, czasami nawet ustawiam mniej.
Założę się, że ta Sebowa bliskość jest baardzo daleka od OLED ;-)
Tak czy inaczej pewnie się skuszę z czasem, pod DCSa i nowsze maszyny z wyświetlaczami będzie super. Pod śmigła i x-plane to się raczej u mnie nie sprawdzi. Prawie nie latam w dobrych warunkach oświetleniowych. Te wszystkie podświetlone zegary w Boeingu 732, czy Tu154M nie wyglądają tak fajnie w dzień :)
 
Last edited:
Ta dyskusja o czerni znów pokazuje, jak ta technologia jest uczulona na indywidualne preferencje.

Do tej pory nie dowierzałem jak FOV może mieć tak duże dla kogoś znaczenie (wybacz @Yata), teraz czerń - na którą zwracam uwagę wprawdzie, ale o niej zapominałem zaraz (w HP czy LENOVO miałem LCD).
Dochodzi do tego tracking (dla mnie w zupełności wystarczający w WMR - dla niektórych znów - nieakceptowalny).

Chyba mniej jest rzeczy, które dla wszystkich są ważne: rozdzielczość, sweet-spot, wydajność.
A i tak większość z nas przedkłada nad nie te powyższe - indywidualne.
Ciekawe to.

Hmmm... powtórzę pytanie Yaty, bo to chyba ważniejsze niż moje poranne, wypocone przemyślenia... :)

1 stacja bazowa 1.0 mi nawalila po ponad 4 latach sluzby , ma ktos na zbyciu ?
 
Bardzo dobra cena u HTC:
wlasnie bardzo zla bo z wysylką 787 zeta wychodzi . LH 2.0 jest po 850 na aledrogo..

BTW : Nowe cacko do podpiecia pod nieudaczny i przestażały system sledzenia od valve ;-)

FEATURES
  • Programmable Haptics
  • Color Programmable RGB LED Halo for Game Play / Diagnostics
  • Micro USB Ports for Firmware Updates / Accessory Connection
  • SteamVR Integration
  • 2-Strap Restraining System

USER INPUT

  • Dual Touchpads: 40mm w/ Push Button & Customizable Functionality
  • Trigger: Designed for Easy Pull & Consistent Use
  • L / R Secondary Buttons: Programmable for Secondary Functions
  • Base Button: Reloads or Programmable for Other Common Functions
  • ON / OFF (Hold) Momentary Power Button

BODY
  • Standard Picatinny Rail for Accessories / Alternative Tracking
  • Reinforced Rubber Muzzle & Rear Shoulder Stock
  • Rugged Polycarbonate Housing
  • Rear Loading Battery Compartment
  • Ergonomically Designed Grip Areas
  • Two-Tone Finish with Matte Coating for Additional Mark Resistance
 
Last edited:
Nie no, fajne. Cena też.

1594634192305.png


W dodatku do WMRów już dawno takie mamy

1594634241339.png


:D
 
wlasnie bardzo zla bo z wysylką 787 zeta wychodzi . LH 2.0 jest po 850 na aledrogo.
W tej cenie jedna czy dwie? Jak dwie, to brać. Jak jedna, to nadal taniej kupić wyjdzie od HTC ;)

A tak serio, to jedyne co przychodzi mi do głowy to szukanie na grupach FB. Na przykład niedawno na takiej grupie ktoś sprzedawał Lenovo Explorer za 800zł. To są dwie największe znane mi polskie grupy FB o VR:
 
To zjawisko musi wystąpić, no chyba że jakoś wewnętrznie to kompensuje podbijając jasność dla 60Hz. Wtedy to faktycznie jest na + dla + ;-)
Szkoda, że w WMR nie da się regulować jasności jak w SteamVR dla Index.
Zresztą to sobie i tak za jakiś czas porównam, bo chcę sobie + dokupić jak się trafi jakaś ciekawa oferta.

No i mi @gcze zepsuł gogle. Nie ciemniały - a ciemnieją ;)

Gcze ma rację: dopiero porównując dwie częstotliwości bez ściągania gogli miałem okazję doświadczyć ściemnienia wyświetlaczy przy 60Hz. Rozumiem zjawisko, po moich obserwacjach jednak byłem przekonany, że różnica w częstotliwości jest zbyt mała by była dostrzegalna. I ta niewiedza była mi zdecydowanie wygodniesza.

Skoro gcze gdzieś po nocach lata - to rozumiem, że nabiera to jakiegoś znaczenia. Ja przesiedziałem w kabinie TIRa kilka godzin i nie zauważyłem różnicy. Zmieniając jednak w locie 90Hz - 60Hz - no widać że "ciemność wyświetla się dłużej"...

Zwracam honor Panie @gcze.
 
Link do preordera G2 dla mieszkających w UK - 525 funtów.
 
Last edited:
Top Bottom