Przygody z Virtual Reality

Kupiłem wersje deluxe premium gold master uber.
U mnie dzis dolecial nowy drążek . Co prawda granie nim w FSa 2020 bedzie ciagle "dzwine" ale nadrobi w ED, DCS oraz IŁku 2 Box ...

Do porwania na fotce równiez stary.
IMG_0846.jpg


IMG_0847.jpg
 
mniej wiecej takie jak w tabeli tutaj +/- 2 stopnie https://risa2000.github.io/hmdgdb/

To taka tabelka z forum miłośników Pimaxa?

Bo akurat natknąłem się na taką wypowiedź apropos tego "mega-pimaxowego-fova":

Dear all, I have a little addition to yesterday's FOV video! All FOV readings are based on my subjective impressions until where I could actually still clearly recognize and make use of the virtual images rendered. This comparison is based on what I actually see in the headset and not what is rendered. The Pimax 8KX did render until 160° in “Large” mode but due to extreme curvature, bluriness and distortions in that area, I personally did not count it as usable. I do understand that this is very subjective, so therefore in the video at the very beginning I am saying that all these measurements are true for me and my perceptions. Just to clear things up!
Sincerely, Sebastian

Tak że mieć FOVa a móc go używać wydaje się takim samym dylematem jak posiadanie "małego" przez stulatka... :)

źródło: https://www.youtube.com/c/mixedrealityTV/community
 
To taka tabelka z forum miłośników Pimaxa?

Bo akurat natknąłem się na taką wypowiedź apropos tego "mega-pimaxowego-fova":

Dear all, I have a little addition to yesterday's FOV video! All FOV readings are based on my subjective impressions until where I could actually still clearly recognize and make use of the virtual images rendered. This comparison is based on what I actually see in the headset and not what is rendered. The Pimax 8KX did render until 160° in “Large” mode but due to extreme curvature, bluriness and distortions in that area, I personally did not count it as usable. I do understand that this is very subjective, so therefore in the video at the very beginning I am saying that all these measurements are true for me and my perceptions. Just to clear things up!
Sincerely, Sebastian

Tak że mieć FOVa a móc go używać wydaje się takim samym dylematem jak posiadanie "małego" przez stulatka... :)

źródło: https://www.youtube.com/c/mixedrealityTV/community

Masz swojego góru to na nim polegaj.
Spodziewam sie ze oba headsety (Pimax i HP) dotrą do mnie w podobnym czasie tak wiec .. dam znać ile warte sa te wszytkie opowiesci od YTowych ewangelistów :)
 
Last edited:
Odnośnie FOVa to już tutaj rozmawialiśmy - sam fakt że jest wpływa na postrzeganie świata bardziej "naturalnie", daje lepsze wrażenie prędkości oraz więcej szczegółów. W dodatku oko plus soczewki to bardzo skomplikowany mechanizm, dla przykładu patrząc na wprost jestem w stanie zauważyć w headsecie rzeczy po bokach których nie zobaczę patrząc w ich kierunku. Oczywiście mówię tu o widzeniu peryferyjnym - czyli nawet w reverbie będzie tam plama. A wróć, w reverbie nie będzie widać bo FOV za mały ;-) Ale pomijając te "koleżeńskie uszczypliwości" to fov pionowy w indeksie jest na duży plus, fov poziomy jest na granicy akceptowalnego (coś pamiętam że mi chyba wyszło 110 poziomo w tym środowisku steamvr do mierzenia, pionowo chyba 90.

Ja bym się nie obraził za rozdziałkę reverba i fov indeksa co najmniej, plus duży sweetspot. Glare i godraysy nawet przeżyję. Niestety na razie o nowym headsecie nic nie słychać.
 
Masz swojego góru to na nim polegaj.
Spodziewam sie ze oba headsety (Pimax i HP) dotrą do mnie w podobnym czasie tak wiec .. dam znać ile warte sa te wszytkie opowiesci od YTowych ewangelistów :)

Przecież już potwierdziłeś, że widzisz FOV zgodny z tą tabelą. Jak widać inni nie uznają tego FOV za FOV. Inni lubią coś jednak widzieć w polu "widzenia".

Więc obawiam się o obiektywizm opinii kolegi z forum Pimaxa...

Czepiasz się o szczegóły WMR-trackingu, jakich normalny gracz doświadczyć nie zdoła, a sam chwalisz Pimaxa za FOV, który jest okupiony zniekształceniami, zamgleniem, wydajnością i Bóg wie czym jeszcze...
 
Odnośnie FOVa to już tutaj rozmawialiśmy - sam fakt że jest wpływa na postrzeganie świata bardziej "naturalnie", daje lepsze wrażenie prędkości oraz więcej szczegółów.
...

Tak, jasne.

Ja nawiązałem do pytania Kyoka o widoczny FOV w naszych goglach.

Okazuje się, że nawet taki pomiar może zależeć od człowieka. No i od tego, co chce a co może zobaczyć.
 
Jak widać inni nie uznają tego FOV za FOV
Czepiasz się o szczegóły WMR-trackingu, jakich normalny gracz doświadczyć nie zdoła, a sam chwalisz Pimaxa za FOV, który jest okupiony zniekształceniami, zamgleniem,
Powtarzasz jedynie opinie człowieka który od początku tego roku toczy prywatna "kose" z jego ex-kolegą Sweviverem i przy okazji z całym Pimaxem oraz lobbuje obecnie HP. I jednocześnie sprzedaje poprzez affiliate links program. To tez nie ma nic wspólnego z obiektywizmem. On nawet nie ma wersji komercyjnej 8kx tylko prototyp z CES.
Niewyraźny obraz jest na OSTATNICH 2~5 % Fova . Mógłbym się równie dobrze przy...ć o ten blur do wielu innych hedsetów - włączając WMRy , Vivy , Cosmosy i Oculusy. Pimax i Index ma najszerszy sweet spot co jest nieźle udokumentowane ( pisze o obszarze gdzie wszystko jest ostre, nie mylić z innym "sweetspotem" - znalezienie wyraźnego ustawienia dla naszych oczu)
Tak dla przykładu tutaj widze 50 % nieostrego/zblurowanego widzenia :
Source: https://www.youtube.com/watch?v=6dEpN3B_nMw

Wcielając sie w logike MRTV uznaje ze FOV Reverb G1 to tylko 50 stopni ! :D
 
Last edited:
Ahaaaa
Czyli jutuberzy z Twoich filmików:


są obiektywni, a jutuberzy z moich filmików to "gorszy sort, opłacany i zakłamany".

OK. Dobrze, że mi to wyjaśniłeś.

No a co ze słowami:
...
Czyli jako posiadacz najlepszego 5 kamerowego systemu WMRa i jednoczesnie trackingu od Valve wyglada mi na bardziej obiektywnego experta niz ten wskazany przez Ciebie.
...

MRTV ma chyba jeszcze więcej headsetów do porównywania...

EDIT: Ah racja! Wiem! Jest opłacany przez mafię Windowsowo-HaPekową!
 
Last edited:
W każdym razie, bawiłem się mierząc FOV, dociskajac gogle, oddalając, przesuwając, tak żeby zobaczyć więcej, doszedłem do momentu gdzie już widzę krawędzie ekranów i po prostu to co jest renderowane, i G1 hFOV mam ok 97 stopni i choćbym nie wiem co zrobił, to nie widzę więcej, oczywiście mogę mniej przesuwając sobie headset symulując inne IPD, po prostu więcej nie jest renderowane na ekranach. Polecam takie eksperymenty, wtedy wiadomo ile 'max' można wycisnąć z headsetu.

Powiedzcie mi w 2-3 słowach jak używać tego narzędzia do pomiaru na SteamVR. Używam takiego w unreal, uruchamianego z exe. (klucz 4lEGelyaZwVYQIQYj8EXY4V8Cvm7cP20_8CV9-X8Zlk)
 
Last edited:
OK. Dobrze, że mi to wyjaśniłeś.
"Follow the money.."
są obiektywni, a jutuberzy z moich filmików to "gorszy sort, opłacany i zakłamany".

OK. Dobrze, że mi to wyjaśniłeś.
Ciesze sie ze moglem pomóc :)
Tak po prawdzie to mam w powazaniu wszystkich youtuberow którzy sobie w taki lub inny sposób zarabiaja , moj przyklad przynajmnei nie dokumentowal trackingu bezsesowymi szybkimi ruchami tekwondo...
 
Rany, ile oni na tych jutubków wydali kasy...

Ale ciekawe, bo to chyba jedyny gość, który mówi o dwóch "sweetspotach".


VALVE INDEX wygląda zadziwiająco dobrze na porównaniu zdjęć, biorąc pod uwagę porównanie "plamy" do "rozdzielczości"... :)
 
Last edited:
VALVE INDEX wygląda zadziwiająco dobrze na porównaniu zdjęć, biorąc pod uwagę porównanie "plamy" do "rozdzielczości"...
Na porównaniu Seby też wyglądał "wystarczająco dobrze", na tyle dobrze żebym nie musiał wydawać kolejnych tysięcy na HMD. W DCS daje radę, choć oczywiście zawsze może być lepiej.
 
Ale ciekawe, bo to chyba jedyny gość, który mówi o dwóch "sweetspotach".
Nie jedyny, już była tu kiedyś o tym dyskusja.
Jeden sweetspot to ten w który musisz utrafic żeby mieć ostry obraz patrząc przed siebie. Jeśli gogle muszą być co do milimetra w idealnej pozycji na twarzy żeby obraz był ostry to znaczy że ten sweetspot jest mały.
A drugi sweetspot to ten widoczny podczas ruszania oczami na boki - jeśli patrząc na boki masz ostry obraz to znaczy że ten sweetspot jest duży.
 
Tak, tak. Źle się wyraziłem. Miałem powiedzieć, że jedyny jutuber, który też używa tego określenia w dwóch sytuacjach.
Doceniłem go w ten sposób.
 
Będę wiedział Yata :D

Dla tych którym nie chce się oglądać 20 minut seby, wrzucam podsumowanie :D
Co trzeba też jasno powiedzieć, jak dobrze wypada w tym zestawieniu Odyssey+, jak 'tak sobie' G1, gdzie w mojej ocenie FOV dla obu jest luźno ujmując oczywiście, 'taki sam'.

1596742315346.png
 
Last edited:
Top Bottom