Przygody z Virtual Reality

To działa dokładnie odwrotnie. Nie zużywasz więcej, tylko mniej zasobów.
A szeroki FOV nie jest marketingowym wymysłem.

Nie o to chodzi. Zużywasz więcej zasobów niż inni, którzy nic rozmywać nie muszą. Gdyby YATA mógł sobie włączyć 110 FOV - grałby bez programowego rozmywania tego dodatkowego "super-hiper FOVa".
A chwyt marketingowy to 200 FOV Pimaxa. Po czym Yata włącza 150 i rozmywanie pixeli żeby móc grać w ogóle.

a ziemia jest płaska, amen

Miałem obydwa sprzęty na głowie jeden po drugim. Ty, rozumiem, że wyczytałeś z forum Pimaxa inne informacje na temat Samsunga? :D
Samsung O+ ma bardzo fajnie zaprojektowane soczewki. Są rozciągnięte w pionie, co pozwala spojrzeć w dół i górę niemal do brzegów pola widzenia, które przypominam - horyzontalnie mamy identyczne. A Ty - widzisz zegary w IL-2, czy dalej kolegów musisz prosić, by Ci podali parametry lotu?

na pisanie bajek na temat sprzetow ktory stwarzaja flejma nie szkoda Ci zasobow kompa

Wybacz, ale bardziej po polsku gdyby można było i z jakimś przykładem to bym zrozumiał i się mógł odnieść...
 
Last edited:
Gdyby YATA mógł sobie włączyć 110 FOV
Moze włączyć sobie 120 FOV, ale nie ma sensu tego robić, ponieważ szerszy FOV zawsze będzie lepszy, nawet jeśli boki będą rozmyte, bo wrażenie jest bardziej zbliżone do tego jak człowiek widzi świat bez gogli.
 
Po czym Yata włącza 150 i rozmywanie pixeli żeby móc grać w ogóle.
Nieprawdziwa retoryka która sie czesto poslugujesz zrobi z Ciebie swietnego polityka ale tutaj zagaldaja osoby techniczne i logicznie myslace wiec tego... Gralem na 1080 ti bez FFR w to co dalej gram tyle ze teraz moge z jeszcze wiekszym SS lub dolozyc wodotryski. Zreszta po co to pisac Ty doskonale o tym wiesz ze sa ciezkie simy ktore nawet na Vive, Rifcie i Samsungu wymagaja wielu kompromisów i nawet 3 topowe karty w sli grzalby sie do czerwonosci a np kolejne 2 duze gry jak np Skyrim VR lub Asseto Corsa ktore smigaja w 90 fps na 170 fov z wodotryskami i paleta modów na 1080/1080ti

To co piszesz o soczewkach O+ czyli identycznym fovie horyzontalnym jak u Pimaxa oraz takim samym sweetspocie faktycznie nie pokrywa sie z opiniami osob na forum Pimaxa majacych kilka gogli czy kilkoma YTberami. Jakos bardziej im wierze z wzgledu na doswiadczenia, obiektywizm, brak grubszych technicznych pomylek w postach itd. Jasne ?

Mysle ze chcialbys miec szerokie opcje softwarowe (np 3 tryby FFR) lub sprzetowe ( 3 tryby FOV) ale nie masz wiec sikasz do Pimaxowej zupy zeby co uzyskac ? mamy sprzedac NASZE I KUPIC TWOJE? poprawic Ci ego ? pisales niedawno fajne moderatorskie zdanie w rodzaju "rzecz w tym aby sobie do zupy nie sikac i bawic sie VR" to moze sie tego trzymaj..
 
Last edited:
To co piszesz o soczewkach O+ czyli identycznym fovie horyzontalnym jak u Pimaxa oraz takim samym sweetspocie faktycznie nie pokrywa sie z opiniami osob na forum Pimaxa majacych kilka gogli czy kilkoma YTberami. Jakos bardziej im wierze z wzgledu na doswiadczenia, obiektywizm, brak grubszych technicznych pomylek w postach itd. Jasne ?

Piszesz o pomyłkach a sam mylisz pojęcia. Nic nie pisałem o sweet spocie, który istotnie w Samsungu jest malutki. A jeśli masz na myśli moje pomyłki w określeniach typu "hot spot" albo "inner-out" zamiast "inside-out" - to na tej zasadzie Twoja ortografia i gramatyka w ogóle wykluczałaby Cię jako wiarygodnego człowieka z dyskusji...

Nic też nie pisałem o żadnej zupie. Pisałem o tym, że każde gogle mają swoje zalety i wady ale przede wszystkim zwracałem uwagę na to, że w obecnych goglach są to drobne, mało ważne różnice w ogólnym odbiorze. I nie było to żadne "moderatorskie zdanie" tylko opinia po kilku oglądniętych, założonych i wypróbowanych.

Nie pluję do Pimaxowej zupy, tylko śmiać mi się chce. Nieco wyżej udowadniałem, że rozdzielczość w Pimaxie jest również jego wadą bo wymaga wielokrotnie większych zasobów komputera. Co słyszałem wówczas? "Cienie? Niech inni się jarają cieniami". Słyszałem też o "wysokich estetycznych wymaganiach" Yaty, które w zupełności są spełniane przez te okrojone opcje graficzne. I o tym, jak to Pimax magicznie, wyśmienicie sobie radzi z wydajnością!
Teraz gdy można coś więcej podciągnąć dzięki programowej degradacji tego, na czym Pimax się sprzedał, nagle cienie wracają do łask w "Yata-estetyce".
Yata - ciekawy jestem, czy nadal ujrzysz ten "mityczny samolot w IL-2", który nagle wylatuje spoza pola widzenia i Pimax ratuje Ci życie! Czy ten rozmyty piksel nie będzie już za bardzo rozmyty? :)

I tak Simplex - oczywiście że większy FOV jest zawsze fajniejszy. Tylko w rzeczywistości - gdy zakładając Pimaxa i tak widzisz ramki (z góry i dołu - identyczne jak w innych goglach, po bokach jedynie nieco odsunięte) - nie robi to wrażenia wtopienia w VR. Ramki jak były - tak są - tylko nieco gdzie indziej. Mamy 150 Pimaxowego, realnego FOVa (choć nie wiem czy ktoś to mierzył) do 110 innych gogli - i to TYLKO W POZIOMIE.

Na pewno zaletą Pimaxa jest FOV, zaletą O+ jest brak SDE, zaletą VIVE jest tracking, na pewno wadą Pimaxa jest wydajność i brak trackingu (przez brak sprzętu), O+ tracking za plecami i soczewki, itd. itp. Niektórzy jednak z wadami swoich gogli nie mogą się pogodzić. Mają je najlepsze i koniec. A jakiekolwiek pytanie czy sugestia to od razu "Atak na Pimaxa!" i jakieś sikanie do zup... :)
 
Last edited:
Piszesz o pomyłkach a sam mylisz pojęcia. Nic nie pisałem o sweet spocie, który istotnie w Samsungu jest malutki
"Robinus said:
W Samsungu ostrego widzenia jest dokładnie tyle samo ile w Pimaxie"

Dla mnie "ostre widzenie" to sweetspot, ale sobie tłumacz jak chcesz..

Słyszałem też o "wysokich estetycznych wymaganiach" Yaty,
ładnie to cytować tekst którego nie bylo ? Bo ja wiem jakich słów użyłem ( inne standardy) i dotyczyło to wymagana co do jakości obrazu ( rodzielczość) a dopiero potem właczanie wodotrysków jakimi np. sa lepszej jakości cienie w ED. Okrojone cienie lub ich brak miałem również w Vive ciesząc sie wysoce upscalowanym obrazem. O ile dobrze pamietam pisałem to w czasach kiedy zachwycales sie jakoscia na 970.

A jeśli masz na myśli moje pomyłki w określeniach typu "hot spot"
Nie, mam na myśli Twoje notorycznie celowe przekłamania lub brak wiedzy które w moich oczach zdjęły Twoja wiarygodność i obiektywizm do zera.

Pimax nie moze wlaczyc tego lub Yata nie ma tamtego . Wymysły w rodzaju Pimax zapomniał zrobić kontrolery i satelity.
Index używa trackingu zgapionego od WMR, Index FOV na pudełku skacze ze 115 do 135 bez ingerencji w ekrany, wybiórcze porównywanie Fova Pimaxa (150 jest horyzontalnie w trybie "normal" a "large 170" ) do innych gogli gdzie wartość 110 jest podana tylko po przekątnej ... itp. itd.
 
Last edited:
"Robinus said:
W Samsungu ostrego widzenia jest dokładnie tyle samo ile w Pimaxie"

Dla mnie "ostre widzenie" to sweetspot, ale sobie tłumacz jak chcesz..
....

Mylisz się - "sweet spot" to punkt idealnego spasowania gogli/soczewek do twarzy.
Poczytaj na przykład tutaj: https://www.reddit.com/r/oculus/comments/8gacgm Source: https://www.reddit.com/r/oculus/comments/8gacgm/so_whats_sweet_spot_really/

A tu geneza: https://www.pcmag.com/encyclopedia/term/52302/sweet-spot

Nie, mam na myśli Twoje notorycznie przekłamania które w moich oczach zdjęły Twoja wiarygodność i obiektywizm do zera.

Pimax nie moze wlaczyc tego lub Yata nie ma tamtego .Wymysły w rodzaju Pimax zapomniał zrobić kontrolery i satelity.
Index używa trackingu zgapionego od WMR, Index FOV na pudełku skacze ze 115 do 135 bez ingerencji w ekrany... itp. itd.

Gdyby Ci FFR nie rozmyło reszty postów - widziałbyś jak wyjaśniam lub przyznaję się do błędu. Poczytaj i przyswój - to cenna nauka, która bardzo by Ci się przydała.

Rozumiem, że trudno Ci dyskutować z kimś, kto porównywał Pimaxa z innymi goglami. Łatwiej i przyjemniej piać z zachwytu na Pimaxowym forum, ale wymiana tylko pozytywnych opinii do niczego nie prowadzi. I nie wysilaj się - nie obchodzi mnie co fanboy Pimaxa myśli o posiadaczach innych gogli - dałeś temu wyraz już niejednokrotnie.

EDIT:
Ta dyskusja od dłuższego czasu to marnowanie internetu. Nic nowego nie wnosi (no może oprócz tego, że nauczyliśmy się co to jest "sweet spot") :) Ja jej więc kontynuował nie będę.
Czekam na ruch Samsunga (mam nadzieję, że coś się urodzi), i recenzje nowych gogli. Jestem tu po to by się czegoś dowiedzieć. Od mesjasza Pimaxa żadnej dodatkowej wiedzy nie uzyskam.
 
Last edited:
Prawdę mówiąc w O+ sweet spot jest niezły.

Ale piszesz o TYM "sweet spocie", który opisałem wyżej?

Ja to muszę wpasować się w milimetry, żeby źrenice trafiły mi idealnie na centrum soczewek. Dosłownie mikroruchy headsetem.

Ale wszystko w VR jest mocno subiektywne. Fajnie, że nie masz z tym problemów.

Ja to w ogóle jestem złym testerem VR - rozstaw IPD ponad 70mm wyklucza mnie między innymi z użytkowania VIVE INDEXa (który ma max 70), zwiększa mi FOVa, itd.
 
Tak, ja to zakładam i mogę się oczami rozglądać i tekst jest czytelny. Jakoś niespecjalnie muszę to dopasowywać czy poprawiać.
Na pewno jest odczuwalnie lepszy niż ten w Acer VR - Tamto też było niezłe, ale w kwestii patrzenia na boki gałkami tu jest lepiej.

Ale tak - to zależy od budowy oka i subiektywnego odbioru.

VR takie właśnie jest - trochę jak ubranie. Jednemu może być wygodnie innemu nie.
 
Ciekawa dyskusja o tym co faktycznie znaczy "sweet spot". Na podstawie mojej wieloletniej lektury subredditów o VR twierdzę, że w środowisku VR przyjeło się to znaczenie "obszar soczewek w którym obraz jest wyraźny przy poruszaniu gałkami ocznymi". Nawet w tym linku który podałeś ludzie pisza o obu znaczeniach.
The other meaning is when in the sweetspot, how much off centre up/down/left/right can you look with your eyeballs before the image at the edges of the FOV look blurry/distorted and not sharp.

Przykłady użycia w tym znaczeniu:
https://www.reddit.com/r/GearVR/comments/3sxipn Source: https://www.reddit.com/r/GearVR/comments/3sxipn/how_is_the_sweetspot_on_gear_vr/

https://www.reddit.com/r/Vive/comments/9gc9ru Source: https://www.reddit.com/r/Vive/comments/9gc9ru/pimax_headsets_with_almost_100_sweetspot/


Nawet jeśli to się wzięło z błędu, albo niezrozumienia, to nie zmienia faktu że obecnie w środowisku użytkowników VR w takim znaczeniu jest częściej używane i raczej nikt juz kijkiem wisły nie zawróci ;)
To podobna sytuacja jak nazywanie pierwszego playstation "PSX".
 
To ciekawe!

Nawet tłumacząc to na polski "punkt idealny" - nijak się ma do przewracania oczami wewnątrz hełmu :)

Prawdopodobnie dwuznaczność wzięła się z tego, że często idzie to w parze (wielkość tolerancji soczewki). Jednak z moich doświadczeń - w tej chwili to dwie, odrębne sprawy, szczególnie przy coraz częstszych przecież soczewkach asymetrycznych czy "rozciągniętych".

W takim razie - muszę się zgodzić z Kyokiem - sweet-spot w Samsungu jest spory, różnicy z Pimaxem nie doświadczyłem, natomiast chwilę czasu zajmuje mi wpasowanie się w idealną pozycję by gogle zgrały się z oczami.
 
Last edited:
PIMAX - REVERB

130862



130864



130865
 
Last edited:
Tak, słyszałem/czytałem.

Niemniej widać kilka ciekawych rzeczy. Na przykład zanik SDE przez zagęszczenie pikseli.
Podobną sprawę zaobserwowałem w PIMAXie na testach. Ja wprawdzie na SDE słabo wyczulony jestem, ale moim zdaniem PIMAX miał dużo mniejsze SDE niż na przykład LENOVO EXPLORER. Niby zagęszczenie pikseli na cal podobne, ale może dodatkowo ekran RGB jednak poczynił cuda.

Wygląda mi więc na to, że SAMSUNGOWY filtr SDE nie znajdzie zastosowania po zwiększeniu rozdzielczości ekranów.

Niestety - dla mnie - upośledzonego przez naturę rozstawem oczu - HP REVERB też się nie nadaje (znów brak regulacji IPD).
Czy SAMSUNG nie pokaże NIC?
 
Wyredditowałem jeszcze jedno porównanie:

130906


Moim zdaniem - jeśli chodzi o ODYSEYA i PIMAXa - bardzo trafnie oddaje rzeczywistość.
Widać Pimaxowe delikatne SDE dokładnie jak je pamiętam, nawet mityczne Odyseyowe - jakby się przyjrzeć - na zieleni widać ten "dymek przebarwień", odbierany jak SDE.

Przy okazji doszedłem do wniosku, że w Samsungowy filtr SDE nieco gubi się przy dużych powierzchniach ze specyficznymi przejściami tonalnymi. Paski w elite, które mienią się bursztynowo-czerwono - piksele filtra SDE wyświetlają jako jeden kolor - wówczas widać - szczególnie przy ruchach głową, albo jak w Elite - przy animowanych tych paskach (tam kolory delikatnie "jeżdżą" cały czas między bursztynem i czerwienią) - ten "pyłek SDE".

Jeśli obraz z Reverb'a jest równie udanie oddany - jestem pod wrażeniem!
 
Last edited:
Proponuję nowe porównanie :p W których goglach człowiek najbardziej kretyńsko wygląda :D Jak pokazuje rozmowa z casualami i osobami spoza światka VR, z jakiegoś niewytłumaczalnego dla mnie powodu ludziom przeszkadza to jak wyglądają w hełmie na głowie. Nawet ostatnio w rozmowie z Simplexem przewinęło nam się że ludzie porównują OG Vive do jakiegoś średniowiecznego narzędzia tortur... Że co?...

Więc otwieram konkurs stwierdzeniem że w HP Reverb wygląda się jak krowa z kreskówki :p
130915
 
Top Bottom