Przygody z Virtual Reality

Geniusz biznesplanu tej gry polega na tym, ze Ci którzy wsparli projekt, już teraz w wielu przypadkach przestali grać w gry, tytuł nadal jest w powijakach, nawet jak to wyjdzie za 5 lat, to osobowość 'bakerów' będzie już inna i mogą łapać ryby zamiast grać w gry.
 
Ja slyszalem ze gameplay obecnej alfy tam jest taki jak w ED w dniu premiery . Musze kiedys sprobowac ale faktycznie brak VR mocno zniechęca. Mogli by chociaz dodac wsparcie do S42 ale tutaj tez moge pomarzyć.
 
Last edited:
Geniusz biznesplanu tej gry polega na tym, ze Ci którzy wsparli projekt, już teraz w wielu przypadkach przestali grać w gry, tytuł nadal jest w powijakach, nawet jak to wyjdzie za 5 lat, to osobowość 'bakerów' będzie już inna i mogą łapać ryby zamiast grać w gry.
AAAAAAAAAAA OSCAR ZA SETNĄ STRONĘ WĘDRUJE DOOOOOOOO

🏆 🏆 🏆 :D KYOKUSHINAAAAAAAAAAAAAAAA :D 🏆 🏆 🏆
 
Witajcie. Przyznam szczerze, że trafiłem do Was przypadkiem, ale widzę, ze jestem wśród swoich, bo podobnie jak Wy, obcuje z VR od lat, ale dziwi mnie, hakim cudem widzę same polskie wypowiedzi na zagranicznym forum? Pierwszy raz coś takiego widzę w historii internetu, z którym obcuję od roku 1997, ale człowiek uczy się całe życie. Przyznam, że mimo iż fakt, ze to przypadek, ze tu trafiłem, to w pewnym sensie stało sie to za sprawą mojej wymiany Vive Cosmos na Reverby, a w zasadzie na ślepo zacząłem wierzyć jednemu z Was, a dokładnie Kyokushinowi, więc jak coś, to bedziesz winny hihi. A teraz serio, mam kilka pytań odnośnie Reverba (ktory przyjdziedo mnie gdzieś w srodę, jutro odsyłam Cosmosy).
1) Czy zobaczę dużą różnicę w jakosci obrazu? Nie powiem, nie narzekałem na SDE, ani na sweet spot, ale przyznam, że filniki Kyokushina mnie urzekly. Trafiłem tu na stronę 53 tego topiku i przeczytalem wszystkie posty do strony 62, a potem przeskoczyłem na stronę 90 i doczytałem wszystko do konca. Mam nadzieję, ze nic waznienie przeoczyłem
2) Dlaczego martwicie sie o IPD w Reverbie, skoro na googlach jest instrukcja, jak we właściwościach W10 ustawićsobie recznie IPD na Reverbach? Co za roznica, czy pokretlem, czy programowo? Wy podawaliscie przykład ustawiania IPD np z poziomu CDS'a. A czemu nie po prostu z poziomu Windowsa? Przecież wg instrukcji to tylko 4 proste kroki. Czemu nikt na forach o tym nie pisze, tylko każdy się stresuje IPD?
3) Czy i5 9600k@5 ghz i kręcony Gtx 1080ti wystarczy do grania na maks ustawieniach w Reverbach?
4) Nie znalazłem informacji w sieci o tym, a to dla mnie bardzo ważne. Czy mogę podobnie jak w Cosmosach zrobic sobie szybki podgląd real worldu? Nie ukrywam, ze nie lubie co chwilę przerywac gry ściągając z głowy headset, by np sięgnąć sobie po browara, coś do zjedzenia czy sprawdzic, otoczenie np w poszukiwaniu kotka. Na Cosmosie jeden guziczek i miałem podgląd realnego świata bez ściągania headsetu. Dodatkowo mogłem sobie wybrać, czy mogę mieć podglad na zasadzie obwódki laserowej, czy normalny podgląd z kamerek. Co prawda w lekko rozmytej rozdzielczości, ale to wystarczyło. Przyznam, ze do teraz nie wiem, jak sie zmienia rodzaj podglądu (przypadkiem napisałem obwódke laserową, ktorej prawdopodobnie juz sie nie dowiem, jak włączyłem, bo jutro wysyłam Cosmosy klientowi, a tak to zawsze mialem tradycyjny podgląd, który został do dziś). Wystarczy mi oczywiście tradycyjny podgląd. Czy mam taką opcje w Reverbach? Niby to mix reality, czyli oprocz Virtual Reality mamy także Augment Reality, więc powinno coś takiego być, ale wolę zapytać.
5) Jak to jest z trackingiem? Na Cosmosie pisali i pokazywali, że jest tragiczny, a okazalo sie, ze jak mam włączone światło, to nigdy nie bylo z nim wiekszych problemow. A może to typ bluetootha na to wpływa? Ludzie pewnie kupili slabe bluetoothy i dlatego narzekają w Reverbach? Ale pan YesEyeSee wyraźnie podkreśla, ze tracking Reverbów dziala lepiej od poprzednich WMR'ów, ale jednak chcialbym wiedziec jak jest takze od nabywcow Reverbów zwlaszcza stąd, bo widze po Waszych komentarzech, ze znacie się na VR, czego nie poeiem o userach polskich portali growych. A w sieci PL widze tylko recke ww YesEyeSee i od niedawna obszerna Yoyo PL, która i tak nie odpowiada na ww pytania. No i jak wspomniałem, na Cosmosach musze miec włączone światło w pokoju, ale gdzies przeczytąlem, ze ktoś mial wkaczony tylko monitor i lampkę z tyłu i to mu wystarczyło l, by tracking się nie gubił. Ja....nie mam monitora. Poważnie :) Moim jedynym monitorem jest projektor 4K, a dokladnie obraz z ekranu naściennego. To chyba wystarczające oswietlenie. Czy nie? Pytam, bo w Cosmosach... nie było wtstarczające i bez lamp sie nie obylo. Na szczęście te w pelni rozwiazywaly problem, tyle, ze ja lubię grać w nocy, a nie usmiecha grac ze światłami wlaczonymi o 1 w nocy. Jsk to jest tutaj?
6) Jak jest z komfortem trzymania kontrolerów WMR w rekach? Niepokoja mnie mocno wysuniete analogi na boki i brak guzikow ABXY. Czy je jakos zastepuje wciskanie touch padów na kontrolerach? Jeśli tak, to jak? W koncu nie nacisnę jednoczesnie na touchpadzie części gornych i dolnych czy jednocześnie lewej i prawej strony. Jak to działa?
7) Widziałem w sieci możliwość podlaczenia Knucklrsow pod Odyssey plus. Jak to możliwe, skoro WMR'y maja inside out tracking, a knucklesy wymagaja srnsorów, których nie ma jak podłączyć pod WMR'y?
8) Dużo ludzi narzeka na kable w Reverbach. W Cosmosie tez mnie to wkurzało, ale rozwiazalem to poprzez haczyki przyczepione do sufitu. Dlaczegonikt o tym nie napisał? Przeciez podwieszenie kabla daje plus 1000 do komfortu. Czyżby gruby kabel nie był ekastyczny w hakach, czy po pristu z nich wypadał?
9) Gram prsktycznie w kazda gre siedząc/leżąc wygodnie w łóżku i wybieram tryb siedzacy w grach z racji, zr moj blednik nie wariuje, kiedy się przesuwam w grze. Nie interesuje mbie granie w Roomscale, ale pokazowki dla znajomych oczywiście robie w roomscakach. Anyway nie gram w simy, ale głównie w fpsy, tyle, ze jw , trybie siedzacym. Teraz podobnie jak większość, odluczam dni do premiery HL Alyx, w ktorego zamierzam grac w trybie siedzacym.
10) Czy Viveport bedzie dzialal? Klient wie, ze kod już wykorzystaĺem, ale chcę przepisać go do Reverba, tylko, czy idpale gry z Viveportu?
11) Czy mam możliwość szybkiego ustawienia resetu ustawień punktu środkowego jak w Cosmosach w firmarze beta? Chodzi mi o coś w formie resetu pozycji do defaultowej? Czyli po resecie mam menu gier przed sobą, a nie, ze muszę rozgladac sie na boki.
12) To samo pytanie odnośnie szybkiego ustaeienia poziomu podłogi. W koncu gram w lozku i jesli np ustaeie podloge za nisko, to jesli mam cos z niej podniesc, a jest to poniżej poziomu łózka, to przecież nie wbije rąk w łózko :D Niby większość dzisiejszych gier ma wybór miedzy trybem siedzacym i leżącym, ale sa gry, które tego nie mają, ale przez szybką możliwość zmianę poziomu podłogi w Cosmosach nie miałem z tym problemu. Jak to jest w Reverbach?

To na razie wstepne pytania i prawdopodobnie pewnie tylko do uzytkownika Kyokushin, ale ze tu są też inni doswiadczeni w WmR'ach, poznam i inne odpowiedzi. Dziękuję z góry za wszystkie i będę za nie mega wdzięczny. Przy okazji tez odpowiedzcie mi ns to ze wstępu z samym forum z uk w urlu. Ciekawość odnośnie Was Polakow na nim mnie zabija :D
Ps - sory za literówki. Pisałem na telefonie bez autokorekty.
 
Dziwnie dluga cisza tutaj w tym watku , moze przed burza ? ;-)

wrzucam moj niedawny gameplay - Prosiaczek w ACC , moze ktos sie przekona i nabedzie tego sima

Ja siedzę w wolniejszych maszynach.

Po ostatniej aktualizacji, która poprawiła sposób reprojekcji w WMR, ETS2 jest w tej chwili nie do położenia wydajnościowego.
Znaczy - ile byśmy w SS nie przywalili - tyle ciągnie!

Grałem ostatnio na SS 400%, podciągając dodatkowo "growy" supersampling do 125% - i hulało aż miło.

Też polecam, a chyba jakaś "promka" jest aktualnie...

@Hydro9 - witaj. Już wczytuję sobie do pamięci podręcznej Twojego posta - zostawiłem go sobie na deser ze względu na objętość :)
Jakby Ci się chciało - przywitaj się w wątku: https://forums.frontier.co.uk/threa...-i-dopisz-do-listy-polskich-pilotow-ed.26384/

chociaż po wypowiedzi zastanawiam się, czy masz coś wspólnego z Elite Dangerous :)

Panowie, chyba namieszaliśmy na tyle w goglowych algorytmach, że gogle indeksuje forum jako "wykolejeńcy VR" zamiast "VR w Elite Dangerous".
W sumie - w obu tematach dzieje się ostatnio niewiele...
 
2) Dlaczego martwicie sie o IPD w Reverbie, skoro na googlach jest instrukcja, jak we właściwościach W10 ustawićsobie recznie IPD na Reverbach? Co za roznica, czy pokretlem, czy programowo? Wy podawaliscie przykład ustawiania IPD np z poziomu CDS'a. A czemu nie po prostu z poziomu Windowsa? Przecież wg instrukcji to tylko 4 proste kroki. Czemu nikt na forach o tym nie pisze, tylko każdy się stresuje IPD?

Programowe IPD to zło. Mam LENOVO EXPLORER'a ze stałym IPD. Skończyło się na cięciu ekranów brzeszczotem do metalu :)

Programowe IPD zmieni jedynie sposób wyświetlania obrazu, by 3D zgadzało się z rozstawem Twoich oczu.
Niestety nie zmieni WAŻNIEJSZEGO - nie rozsunie Sweet Spotu - punktu na soczewce, w którym obraz jest najbardziej kontrastowy.
Przy - jak to jest zwykle - dość małym Sweet Spocie - nic Ci nie pomoże kombinowanie z IPD Windowsowym.

Będzie Cię męczył rozmyty obraz, potem zaczniesz kombinować jak przesunąć gogle żeby przynajmniej jednym okiem było kontrastowo, a jak to odkryjesz to krew Cię zaleje, że brakuje tego głupiego milimetra czy dwóch, by obraz był taki jak powinien.


HP REVERB jest jak Święty Graal. Tylko człowiek o czystym sercu i małym IPD może go używać:

 
Last edited:
Cześć @Hydro9

1) Zobaczysz skok jakości wielkości generacji.
2) Programowa regulacja IPD polega na tym że zmienia się przesunięcie obrazu na ekranach, natomiast soczewki i ekrany pozostają w tych samych miejscach, więc im bardziej odjeżdżasz od 63mm (na tyle są ustawione Reverb fizycznie) to tym większa szansa że nie trafisz którymś oczkiem w sweetspot a w zniekształcenia. 66 powinno jeszcze dać radę.
3) Pójdzie jak kuna w agrest. Też mam 1080ti.
4) Jest takie coś, nazywa się 'latarka', oferuje podgląd słabej jakości z kamer, nie korzystam z tego, nie ma guzika żeby sobie to szybko włączyć.
5) Tracking w Reverb działa świetnie, nie potrzebujesz bluetooth, gogle mają w sobie. Ostatnio na MRTV gość też chwalił tracking Reverba.
6) Raczej są wygodne, weźmiesz w rękę i 'po prostu' to działa. Pewnie będziesz musiał się chwilę przyzwyczaić jak do wszystkiego. Ja mam małe dłonie i przyznam że mogły by trochę mniejsze być, ale w zasadzie dobrze mi się na nich gra.
7) z Reverbem też się da, trzeba mieć stacje bazowe i cośtam urzeźbić z softem, tak samo jak w O+.
8) Nie narzekam na ten przewód, ale jak masz podwieszenie to nie ma tematu
9) Reverb to jedyne gogle w których moja żona stwierdziła że może grać, bo w końcu wszystko wyraźnie widzi. Na O+ i Acer VR było w miarę OK, ale mówiła że trochę dziwne i lekko jakby w głowie kręci. Ja nie miałem tych rzeczy na żadnych. To pewnie kwestia bycia Jedi.
10) Nie znaju.
11) w grach dedykowanych do WMR nie widziałem takiej opcji, w Steam ostatnio dodali takie coś w nowym steam menu, natomaist nie było to jakimś problemem wielkim, nie gubi ustawienia podczas gry - jest rock solid.
12) nie ma 'szybkiego' guzika.

Cieszę się że w ogóle komuś mogłem pomóc, od 100 stron przekomarzam się z tą bandą kosmicznych wyrzutków ;)
 
Last edited:
"wykolejeńcy VR" zamiast "VR w Elite Dangerous".
Taki był zamysł żeby rootsrat nie gonił niebieskimi postami (moderatora) że to nie o Elite. Google jak zwykle nie zawodzi.
A co polskich wypowiedzi na angielskim forumie to tu jest po prostu sekcja międzynarodowa graczy w Elite Dangerous. A swoją drogą do WMR był osobny wątek ale zdechł, za mało VR w PL i się nie ma co rozdrabniać :D
 
Po ostatniej aktualizacji, która poprawiła sposób reprojekcji w WMR, ETS2 jest w tej chwili nie do położenia wydajnościowego.
Znaczy - ile byśmy w SS nie przywalili - tyle ciągnie!
Jakoś nie potrafie rozkminic fenomenu tej gry. Ogladalem juz kilka razy gameplaye na różnych # i za kazdym razem mocno wialo nuda , zalatuje mi to wozenie towaru T9 w ED. Tutaj przykladowy gameplay - nawiasem piszac facet ma fajny rig ale go wykrzystuje tak na 10 % czyli w bardzo niesluszny sposòb ;) Gdzie sie podziala adrenalinka , emocje lub rywalizacja albo chociaż mechaniczna optymalizacje wozu ? nawet specyficznych rozmow przez cb radio mi tu brakuje.

Source: https://youtu.be/ElmotxonbGI



Juz bardziej ciekawie wyglada jakis agro symulator , gdzie sa zrożnicowane zadania dla ciagnika i roznych doczepek:)
Nie , nie pòjde ta droga. Moze po 70-tce :)
 
Last edited:
@Kyokushin , dzieki wielkie za te wszystkie odpowiedzi. Bardzo mi pomogleś :) Jeszcze tylko powiedz mi odnosnie 4 punktu: jak się włącza ową "latarkę" ? Cosmosy tez mialy słabą jakość, ale kompletnie mi na jakości podgladu nie zależy, byleby tylko był. Ale czy mogę to zrobić kontrolerami, czy jak najlepiej to zrobic mając gogle na głowie, a chcą np napic sie briwarka, czy zrobic ogólnie fast view ? :)

Aaa i zdradzcie mi w koncu Was,a aktywność na zagranicznym forum. Jak żeście się tu znaleźli? Ciekawość cały czas mnie zabija :E
 
Mam problem z zalogowaniem sie na tamto konto, wiec otworzyłem nowe. Oby to działało. Dzieki Starligjt, przeoczyłem to :p Teraz już pozostaje mi tylko czekać na odpowiedź Kyokushina w sprawie "latarki", a jutro paczka z Reverbem. Ciesze się, jak dziecko, choc na dniach 4 z przodu, co akurat mnie przeraża :p
 
wrzucam moj niedawny gameplay - Prosiaczek w ACC , moze ktos sie przekona i nabedzie tego sima
Uwaga będę się nieco czepiał :)

1. Czemu to tak strasznie tnie? Czy tylko ja mam takie wrażenie? Dla mnie to już prawie slideshow. YT pokazuje że toto ma 50Hz?
2. Czy mi się zdaje czy Ty "faulowałeś" AI?

Ciesze się, jak dziecko, choc na dniach 4 z przodu, co akurat mnie przeraża

Spoko, od dziś będziemy na Ciebie wołać "młody" :p
 
Klawiszem Windows, albo jego odpowiednikiem na kontrolerze otwierasz takie wirtualne menu start i wybierasz latarke, tak samo sie gasi.

Można też głosowo Cortaną.
 
Uwaga będę się nieco czepiał
1. Nie wiem , konwersja na format YT poszarpala wczesniejszy kodek - moja wina nie przyłożylem sie do edycji.
2. Heh ze niby , "migacz" zapominalem wlaczyc ? Nie bylo ani jedego kontaktu z AI , pojechalem agresywnie ale zgodnie z sztuka. 95% kontaktow z drugim samochodem w ACC konczy sie spinem.
 
Last edited:
Jakoś nie potrafie rozkminic fenomenu tej gry. Ogladalem juz kilka razy gameplaye na różnych # i za kazdym razem mocno wialo nuda , zalatuje mi to wozenie towaru T9 w ED. Tutaj przykladowy gameplay - nawiasem piszac facet ma fajny rig ale go wykrzystuje tak na 10 % czyli w bardzo niesluszny sposòb ;) Gdzie sie podziala adrenalinka , emocje lub rywalizacja albo chociaż mechaniczna optymalizacje wozu ? nawet specyficznych rozmow przez cb radio mi tu brakuje.
...

Juz bardziej ciekawie wyglada jakis agro symulator , gdzie sa zrożnicowane zadania dla ciagnika i roznych doczepek:)
Nie , nie pòjde ta droga. Moze po 70-tce :)

Masz rację, widocznie mam nieco bliżej :) Ale gra potrafi sprawić frajdę:
1. każdy facet chciał się przejechać "TIRem"
2. do tego dochodzi mikro-zarządzanie naczepami, pracownikami,
3. bardzo przyjemna "eksploracja" w postaci zwiedzania miast i podziwiania ich charakterystycznych obiektów
4. no i można wyrwać za 15 złociszy na dobrej promocji. Wersję od razu z VR !
(VR robi jeden zapaleniec ze studia SCS - niezłomnie od ośmiu lat ją udoskonalając, ze stałym kontaktem z użytkownikami: https://forum.scssoft.com/viewtopic.php?f=41&t=58686)

A "adrenalina"? Ja po Krakowie na żywo jeżdżę! Jak bardzo wkurzony na życie jestem, to nawet na dwóch kółkach zamiast czterech. Mi to wystarczy ;)

PS.
Wkurzony postami o HD @Kyokushin 'a - wyrzuciłem na razie VR w kąt, zaczepiłem sobie diody na słuchawkach i jeżdżę autobusami na TrackIR'ze. W HD :)
(Bus SImulator 18 - jeszcze nudniejsze)
 
Top Bottom