Przygody z Virtual Reality

Ja też mam 9700K z podobynch powodów. Karty graficznej od AMD też nie mam, więc to nie jest tak że bronię AMD żeby usprawiedliwić swój zakup :)

Czy procesory są lepsze? No niespecjalnie to wynika z tego co dałeś. Są w zasadzie jedynie tańsze.
I na tym polega ich lepszość - bo w danym segmencie cenowym oferują lepszy procesor w tej cenie co intel (albo tańszy, ale równie dobry).
Jedynym wyjątkiem są gry i jedynie dla promila hardkorów którzy musza mieć absolutnie najwyższy FPS. No i w VR. Do VR bym pewnie nie polecał AMD.

Nigdy też nie pisałem że procesory są złe.
Jak napisalem, że są w lepsze we wszystkich zastosowaniach poza grami (co jest faktem), to szydziłeś że "chyba w Excelu". Nie odebrałem tego jak twierdzenie ze te procesory nie są złe.

Nie twierdziłem że nigdy AMD nie miało czego lepszego
Jedynie dwa razy tak twierdziłeś:
AMD to firmwa która za chwile ma pozamiatać intela i nvidię, (od 30 lat ), faktycznie ta bomba nigdy nie wyszła, niczego nie zamiotła
AMD od zawsze, ma pokazać BOMBĘ, która już za kilka miesięcy wyjdzie, i rozwali zarówno Intela jak i Nvidię w proch. I tak od pewnie 30 lat,

"od zawsze", "nigdy nie wyszła", "niczego nie zamiotła" etc. No i to nie jest prawda. W ciagu ostatnich 30 lat były procesory AMD które zamiatały intela i były karty graficzne które zamiatały Nvidię (tylko wtedy to było ATI, nie AMD).
 
Last edited:
No i dalej jestem przy swoim zdaniu AMD nigdy Nvidii nie pozamiatało, bo była by zamieciona a nie jest.
Ich produkty co najwyżej byly przy zbliżoej wydajności nieznacznie tańsze, albo słasze lub powodujące mniejsze problemy z kompatybilnością

Nic z AMD nie zamiatało Intela, może była jakaś rzecz nieznacznie szybsza. Np lepsze byly te staruteńskie AMD K6-3 od Pentium II, ale ile lepsze, żeby pozamiatać? Nie. Były może nieco wydajniejsze i na starą podstawkę, albo podobne, bez zamiatania.

Nie mówię że Intel jest super, czy Nvidia, też mieli mniejsze czy większe wpadki, ale po prostu AMD zawsze miało odpalić BOMBĘ i nigdy ona nie wybuchła.

Jak dadzą istotnie lepszy sprzęt, to ja go chętnie od AMD kupię. Miałem jak pisałem ich produkty, zresztą jednego kompla na AMD mam nadal.
 
No i tu się mylisz, bo nie znasz faktów. W czasach Pentium 4 (NetBurst) procesory AMD zamiatał intela (Intel rządził niepodzielnie do momentu premiery architektury Core w 2006 do premiery Ryzena w 2017). Radeon 9700 Pro zamiatał GeForce FX 5800. Wiedza o tym jest dostępna w Internecie. Ja to pamiętam bo siedziałem wtedy mocno w pecetach, robiłem upgrady sprzętu, czytałem recenzje.
To Ty zacząłeś pisać o "zamiataniu", ja mam na myśli to że mieli lepsza produkty. Ale to nie gwarantuje automatycznie sukcesu, bo o sukcesie decyduje wiele innych czynników, marketing, zarządzanie, prognozowanie.
AMD zawsze miało odpalić BOMBĘ i nigdy ona nie wybuchła.
Nie, to zatwardziali fanboje AMD za każdym razem wierzyli że AMD odpali BOMBĘ. Czy AMD kiedykolwiek obiecywało BOMBĘ podczas konferencji z akcjonariuszami?
 
Last edited:
No właśnie nie zamiatał :) O tym pisałem, że zdarzyło im się mieć nieznacznie lepszy i tańszy sprzęt, ale nigdy w niczym intela nie pozamiatali, natomiast właśnie jest to firma która miała mieć BOMBĘ i faktycznie jakoś ona nigdy nie wybuchła.

Tak, mowa tym jakie były informacje, nigdy nigdzie nie napisałem ze AMD twierdziło że ma bombę. To ten klimat partyzantki że scena AMD zawsze od 30 lat twierdzi że AMD właśnie tę bombe ma, za chwile zrobi, za chwile wyjdzie nowa architektura i pozamiata Intela i Nvidię, co nigdy nie nastąpiło, mimo że zdarzyło się AMD mieć dobry sprzęt. Scena AMD mi przypomina trochę ten klimat po stronie partii korwina, już zaraz za chwilę wszystkich zaorają...
 
Pentium 4 to była nieudana architektura, w czaaech Pentium 4 nie było żadnego sensu kupować intela, był wtedy pozamiatany przez AMD z punktu widzenia entuzjastów sprzętowych (firmy to co innego). Nikt kogo znałem nawet nie rozważał zakupu Intela wtedy, bo był dużo droższy, zużywał więcej energii i był wolniejszy. Więc AMD nie było "trochę lepsze" tylko dużo lepsze. To był moment kiedy intel był w takij dupie, że AMD przez krótką chwilę miało większy udział w rynku CPU na desktopie niż intel. A jeśli obecny trend się utrzyma, to może znowu do tego dojdzie:
image-105-1024x672.png


Podobnie było z Radeonem i Nvidią, tam nvidia była jeszcze bardziej pozamiatana, bo przez 5 kwartałów pod rząd Radeon miał wyższy udział w rynku GPU niż nvidia (a był firmą dużo mniejszą i dużo "biedniejszą" od konkurenta, tak samo jak AMD względem intela). Więc jeżeli mały i biedny wygrywa z dużym i bogatym, no to jak dla mnie pozamiatał.

Add-in-Board-GPU-Market-Share-2002-to-Q3-2016.png


Więc nieprawdą jest, że AMD/Radeon przez 30 lat nigdy nie mieli niczego lepszego, skoro byli w stanie mieć większy udział w rynku niż intel/nvidia (a jak wiadomo rynek najlepiej wie co dla niego dobre ;) )>
 
Nie pisałem że niczego nie mieli, przytoczyłem nawet procesory które rzeczywiście były lepsze, natomiast na wykresach wyraźnie widać że niemal 30 lat są w defensywie, w której ciągle słychać ze 'za chwilę wypuszczą i zaorzą'. No nie zaorali, faktycznie można powiedzieć że w GPU przez rok mieli większy udział przez 30 lat od Nvidii a od Intela raptem kilka miesięcy.

Natomiat, dla procesorów interesujący jest 2019 i 2020, mam nadzieję że ten trend nie wyhamuje.

z ciekawości, jak wyglądają lata 2016-2020 dla gpu nvidia/amd? Jestem ciekaw bardzo mocno bo w moim przekonaniu seria 10 była bardzo udana, seria 20 mniej, ale faktycznie AMD nie ma do tej pory nic co może z 1080ti powalczyć, który ma już ponad 3 lata.
 
A ja czekam na moderatora który wpadnie jak BOMBA i POZAMIATA tego przydługiego offtopa którym nas męczycie :)

Serio, to miał być watek o VR a zrobiliście serial historyczny w temacie CPU/GPU.
 
Last edited:
A ja czekam na moderatora ktory wpadnie jak BOMBA i POZAMIATA tego przydlugiego oftopa którym nas męczycie :)

Serio to mial byc watek o VR a zrobiliscie serial historyczny w temacie CPU\ GPU.
Kurde ninja :D
Czekałem właśnie kiedy się @Robinus wkurzy na tą hipokryzję :p

A tymczasem w temacie:
 
Kurde ninja :D
Czekałem właśnie kiedy się @Robinus wkurzy na tą hipokryzję :p
Hipokryzję polegającą na tym że nie przeszkadzał Ci offtop o MSFS2020 a ten przeszkadza? :p

Skoro do tej pory nie moderował to dlaczego miałby teraz zacząć? Najwyraźniej offtopy są tolerowane, to też sobie będę offtopowal. Skoro rozmawiamy tu o kartach graficznych to o procesorach też można. Starych i nowych :p
z ciekawości, jak wyglądają lata 2016-2020 dla gpu nvidia/amd? Jestem ciekaw bardzo mocno bo w moim przekonaniu seria 10 była bardzo udana, seria 20 mniej, ale faktycznie AMD nie ma do tej pory nic co może z 1080ti powalczyć, który ma już ponad 3 lata.

Od lat AMD słabo sobie radzi na rynku GPU (choć te ostatnie Radeony 5700 nie są złe). Ale jestem pewien że szykują BOMBĘ którą zamiecie nvidię ;)

A druga BOMBA to Zen 3 którym zamiecie intela. Tak będzie!
 
Last edited:
Ależ Panowie,

karty graficzne, procesory i ogólna wydajność komputera jest moim zdaniem jak najbardziej w temacie VR.

W dodatku wszyscy wiemy, że do końca października nic ciekawego w temacie VR się nie wydarzy ;)
więc sezon ogórkowy znakomicie wypełniają te cenne informacje :)
 
I tak będziemy na Reverba G2.

Ale - pytanie co z raytracingiem - czy karty AMD będą to jakoś wspierać. Tak sobie pooglądałem gry z tym - chciałbym mieć raytracing w grach VR, myślę że ten efekt mocno poprawia imersję mimo że z pozoru wydaje się być mniej istotny - sprawia że odbiór świata jest bardziej 'naturalny'.

Dla mnie jest to czasowo akceptowalne. I tak nie zamierzalem grać w FPSa wiec "content" w postaci atmosferycznych planet i co tam jeszcze chca pokazac akceptuje z poziomu statku i SRV w VR.

Mam wrażenie właśnie cze to 'czasowo' będzie trwało dwa lata :/
 
Last edited:
I tak będziemy na Reverba G2.

Ale - pytanie co z raytracingiem - czy karty AMD będą to jakoś wspierać.
(...)
Mam wrażenie właśnie cze to 'czasowo' będzie trwało dwa lata :/
A co ma Reverb do GPU?

Nowe konsole to AMD Navi - wspierają RT więc nie ma powodu żeby desktopowe nie wspierały. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i jak będa dwa różne API to będzie bida. Ale na szczęście jest DXR (DirectX Raytracing) który mam nadzieję już ukierunkował prace AMD. Pytanie jak wydajnościowo... Nvidia też pcha swojego DLSSa, fajnie byłoby jakby AMD miało odpowiednik żeby znów się nie zrobiło developer hell - bo na tym wszyscy stracimy (droższy i dłuższy development).

A co do ED:O VR to powiem Ci że optymista z Ciebie ;-) 10 year plan co najmniej ;-)))
 
Top Bottom