[PYTANIA I ODPOWIEDZI] Temat dla Tych co mają pytanie i nie boją się go zadać

Hej,
Mami misję treningową z kopania, mam namierzyć skałę (chunk?) ale klikając "T" lub odpowiedni przycisk na joysticku nic mi nie namierza, nawet będąc tuż przed skałą. Jestem w stanie wysunąć tylko te działa do kopania lub namierzyć statek który jest w przestrzeni. Proszę o pomoc.
 
witam ponownie
takie pytanie
duże statki nie mogą lądować na outpostach. jak więc rozładować dostawę na nich? są jakieś limpety do tego czy co?
czy po prostu pilnować aby nie wziąść misji deliver na outpost?
a pytam bo chce anaconde kupic...
 
duże statki nie mogą lądować na outpostach. jak więc rozładować dostawę na nich? są jakieś limpety do tego czy co?
Do tego służą mniejsze statki. Najlepiej do tego celu kupić Pythona (największa ładownia) albo Kraita Phantoma (idzie go zrobić na 180ton co pozwala obsłużyć wszystkie misje transportowe).
 
Witam serdecznie!
1 Czy jeśli zeskanuje system w statku a, to czy po zmianie statku na b ten sam system będzie widniał w dalszym ciągu jako zeskanowany, czy też może unexplored?
2 Czy rodzaj statku, który używa na mnie fsd interdiction, jest uzależniony od mojego statku? Innymi słowy, czy im lepszy statek posiadam, tym "zaczepiają" mnie lepsze statki, czy na jakiej zasadzie to działa?
3 Jak rozumiem, w systemach, w których pomniejsze frakcje zrównują się wpływami, mamy do czynienia albo z election, albo z war. Jakie działania powodują rozróżnienie tych stanów? Tzn. dlaczego akurat jest war, a nie election? I czy to zmienia sposób, w jaki możemy przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron?
4 I dlaczego na eddb nie mogę wyszukać stacji z modułem advanced docking computer? <puacz>
 
Last edited:
Witam serdecznie!
1 Czy jeśli zeskanuje system w statku a, to czy po zmianie statku na b ten sam system będzie widniał w dalszym ciągu jako zeskanowany, czy też może unexplored?
2 Czy rodzaj statku, który używa na mnie fsd interdiction, jest uzależniony od mojego statku? Innymi słowy, czy im lepszy statek posiadam, tym "zaczepiają" mnie lepsze statki, czy na jakiej zasadzie to działa?
3 Jak rozumiem, w systemach, w których pomniejsze frakcje zrównują się wpływami, mamy do czynienia albo z election, albo z war. Jakie działania powodują rozróżnienie tych stanów? Tzn. dlaczego akurat jest war, a nie election? I czy to zmienia sposób, w jaki możemy przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron?
4 I dlaczego na eddb nie mogę wyszukać stacji z modułem advanced docking computer? <puacz>
Ad.1 Nie ma znaczenia czy to statek A czy B będziesz miał zeskanowany system. Jedynie, by system był traktowany jako odkryty przez Ciebie musisz, oddać dane kartograficzne zanim ktoś cię ubiegnie.
Ad.2 Interdykcje robią statki małe i średnie, a o tym czy będziesz zaczepiany decyduje stan ładowni albo misja, którą wykonujesz (dość często jesteś informowany o tym, że ktoś wyruszył za Tobą na polowanie)
Ad.3 Wszystko zależy od typu frakcji jakie walczą o wpływy. Więcej na ten temat dowiesz się z tabelki na tej stronie: https://elite-dangerous.fandom.com/wiki/Background_Simulation
Ad.4 Bo nie wprowadzili. Poszukaj na inarze https://inara.cz/galaxy-outfitting-stations/
 
Witam po przerwie.
A ja chciałem zapytać o granice galaktyki a konkretnie o współrzędne gwiazd najdalej położonych. Jedną już znam, bo byłem w tym układzie OEVASY SG-Y D0 -1500: -3 : 65630 i tą przyjełem jako "północ". Więc pytanie o pozostałe 3 - "wschód", " zachód", "południe". Czy ktoś zna te współrzędne? Jestem właśnie na wyprawie dookoła galaktyki nowym statkiem (Krait Phantom) i korci mnie żeby odwiedzić najdalsze gwiazdy.
 
nie ma czegos takiego jak 'najbardziej na...' wszystko zalezy od skoku a to sie moze zmieniac i wiadomo ze mozna doleciec w to miejsce tylko statkiem z najwiekszym skokiem a to chyba nadal jest anakonda. wystarczy ze zmieni sie waga jakiegos internala i bedziesz latal na miniumu paliwa co ludzie robia by doleciec do miejsca naj... do tego sa tez miejsca najbardziej top i bottom galaktyki
 
nie ma czegos takiego jak 'najbardziej na...' wszystko zalezy od skoku a to sie moze zmieniac i wiadomo ze mozna doleciec w to miejsce tylko statkiem z najwiekszym skokiem a to chyba nadal jest anakonda. wystarczy ze zmieni sie waga jakiegos internala i bedziesz latal na miniumu paliwa co ludzie robia by doleciec do miejsca naj... do tego sa tez miejsca najbardziej top i bottom galaktyki
Ależ jest, są przecież gwiazdy położone "najdalej na.." kiedy dalej od nich niema już żadnych, jak wspomniana przeze mnie w poprzednim poście OEVASY SG-Y D0. Jest najdalej położona na umowną "północ". Oczywiście odrębną kwestią jest możliwość skoku do nich, który nie zawsze jest możliwy. Ale ja pytałem o położenie - współrzędne właśnie tych "najdalszych", bez względu na zasięg statków. Myślałem że ktoś natknął się gdzieś na takie informacje i zrobił sobie zakładkę albo zapamiętał w inny sposób. Mi nie udało się znaleźć nic prócz wspomnianego 65k LY+
Pozdrawiam.
 
Last edited:
Ależ jest, są przecież gwiazdy położone "najdalej na.." kiedy dalej od nich niema już żadnych, jak wspomniana przeze mnie w poprzednim poście OEVASY SG-Y D0. Jest najdalej położona na umowną "północ".
Niestety tak to nie działa. Kierunkami typu wschód, zachód, północ, południe, możemy operować tylko w przestrzeni dwuwymiarowej (x,y) przy wyznaczeniu umownych linii podziału. Tutaj mamy do czynienia z przestrzenią trójwymiarową (x,y,z) a tam można tylko określić najdalszy punk względem umownego 0,0,0 całego układu współrzędnych.
 
Na stronie Elite Dangerous Star Map https://www.edsm.net/ w Galactic Mapping > Galactic Map można sprawdzić systemy uznawane obecnie za najdalsze, zarówno w kategorii całej galaktyki, jak i leżące w osi południków przechodzących przez Sol.
 
Niestety tak to nie działa. Kierunkami typu wschód, zachód, północ, południe, możemy operować tylko w przestrzeni dwuwymiarowej (x,y) przy wyznaczeniu umownych linii podziału. Tutaj mamy do czynienia z przestrzenią trójwymiarową (x,y,z) a tam można tylko określić najdalszy punk względem umownego 0,0,0 całego układu współrzędnych.
Dlatego pisałem o umownych "północ", "południe". Poza tym tutaj akurat mamy układ współrzędnych XYZ z centrum umieszczonym w SOL (X=0, Y=0, Z=0), na mapie galaktyki jest siatka ze współrzędnymi i jak najbardziej można określić wartości graniczne oraz współrzędnie gwiazd położonych najdalej na danej osi układu. Więc dla ścisłości: -X = zachód, +X wschód, +Z północ, -Z południe. Współrzędną Y pomijam, gdyż niema w interesującym mnie kontekście zbyt wielkiego znaczenia. A wiec nasza OEVASY SG-Y D0 ze współrzędnymi: X= -1502: Y= -3: Z= 65630 jest najdalej wysuniętą gwiazdą na UMOWNĄ !! "północ", lub jak ktoś woli posiada maskymalną wartość w osi Z naszego układu.
Twierdzi kolega że kierunkami północ, południe można operować tylko w dwuwymiarowej przestrzeni? a ta w które żyjemy na Ziemi jest jaka? 2 czy 3 wymiarowa? a samolot jak leci na północ, lub zachód to też w 2 wymiarowej przestrzeni? a wysokość lotu? owszem często ją pomijamy jeśli nie jest dla na istotna, ale ona istnieje jako oś Y, niestety a może stety tak to właśnie działa :)

Na stronie Elite Dangerous Star Map https://www.edsm.net/ w Galactic Mapping > Galactic Map można sprawdzić systemy uznawane obecnie za najdalsze, zarówno w kategorii całej galaktyki, jak i leżące w osi południków przechodzących przez Sol.
Akurat na tej mapie nie próbowałem szukać interesujących mnie gwiazd ale spróbuję, dzięki.
 
Last edited:
jak najbardziej można określić wartości graniczne oraz współrzędnie gwiazd położonych najdalej na danej osi układu.
Pisałem o tym
Tutaj mamy do czynienia z przestrzenią trójwymiarową (x,y,z) a tam można tylko określić najdalszy punk względem umownego 0,0,0 całego układu współrzędnych.
Teraz pytanie, który wg ciebie punkt (zakładając, że nasz bazą jest (0,0,0) ) jest najbardziej przesunięty na "zachód", który na "północ" a który na "południe" (-5,5,0), (5,0,0), (7,5,0) ? ;-)

Twierdzi kolega że kierunkami północ, południe można operować tylko w dwuwymiarowej przestrzeni? a ta w które żyjemy na Ziemi jest jaka? 2 czy 3 wymiarowa?
Owszem, ponieważ nasze mapy są dwuwymiarowe i są odwzorowaniem sfery elipsoidy/kuli czyli np. ziemi gdzie da się taki podział zrobić.

a samolot jak leci na północ, lub zachód to też w 2 wymiarowej przestrzeni? a wysokość lotu? owszem często ją pomijamy jeśli nie jest dla na istotna, ale ona istnieje jako oś Y
Samolot przemieszcza się co prawda w trójwymiarowej przestrzeni, ale jego położenie odnosi się do dwuwymiarowej mapy, dlatego też między innymi w zależności od jej skali odwzorowanie jego kursu z punktu A do B nie jest linią prostą tylko łukiem. Problem z wysokością na płaskiej mapie został rozwiązany za pomocą poziomic, których punkt 0 przyjęto na poziomie morza.

Ps. Temat jest dość ciekawy i złożony dlatego polecam artykuł http://uriasz.am.szczecin.pl/naw_bezp/odwzorowania.html
 
Pisałem o tym
Teraz pytanie, który wg ciebie punkt (zakładając, że nasz bazą jest (0,0,0) ) jest najbardziej przesunięty na "zachód", który na "północ" a który na "południe" (-5,5,0), (5,0,0), (7,5,0) ? ;-)


Owszem, ponieważ nasze mapy są dwuwymiarowe i są odwzorowaniem sfery elipsoidy/kuli czyli np. ziemi gdzie da się taki podział zrobić.


Samolot przemieszcza się co prawda w trójwymiarowej przestrzeni, ale jego położenie odnosi się do dwuwymiarowej mapy, dlatego też między innymi w zależności od jej skali odwzorowanie jego kursu z punktu A do B nie jest linią prostą tylko łukiem. Problem z wysokością na płaskiej mapie został rozwiązany za pomocą poziomic, których punkt 0 przyjęto na poziomie morza.

Ps. Temat jest dość ciekawy i złożony dlatego polecam artykuł http://uriasz.am.szczecin.pl/naw_bezp/odwzorowania.html
Widzę że za wszelką cenę próbujesz dowieść swoich racji. Ja żeby ułatwić orientację na mapie galaktyki w ED użyłem jw "umownych" kierunków. W linku zamieszczonym w poście Minamira: https://www.edsm.net kiedy przeglądałem tą stronkę również zauważyłem, że autor używa umownych kierunków pn-pd.
cytat ze strony:
"Situated beyond the Scutum-Centaurus arm, where the Abyssal Plain and the Mare Desperationis give way to the intergalactic void, lies Erikson's Star. This is currently believed to be the most westerly system in the entire galaxy, 42.213 LY west of Sol."
Więc nie jest to nic nowego i jest akceptowane w ED. Widzę również, że doskonale wiesz co miałem na myśli pisząc o gwiazdach wysuniętych najdalej na:... ale z jakiegoś powodu chcesz sprawę zawikłać, lub podroczyć się. Temat nawigacji, map i sposobów odwzorowań jest niewątpliwie bardzo interesujący, ale dla zrozumienia tego o co pytałem kilka postów wyżej kompletnie niepotrzebny. Wystarczy do tego wiedza o układach współrzędnych, podstaw geografii ze szkoły podstawowej i odrobina orientacji przestrzennej, a tą wszyscy posiadamy.
Wydaje mi się, że niema sensu bardziej komplikować tego tematu :) i nawalać dodatkowych postów, które nic nowego nie wniosą. Ja dostałem link do strony gdzie mam wskazówki, których szukałem.
Pozdrawiam, życzę wielu ekscytujących odkryć i dziękuje za ciekawą wymianę zdań.
 
Witam ponownie.
Tym razem nie pytanie, bardziej chyba spostrzeżenie i luźne dywagacje, chociaż może trochę też pytanie o Wasze odczucia.
1. Otóż latamy sobie statkami, odkrywamy nowe planety, niektóre nadają się do terraformingu. Jak do tej pory jedyny pożytek z nich (prócz satysfakcji) jest taki, że dostajemy za nie kasę. Mnie bardzo często aż korci, żeby po znalezieniu jakiegoś przyjemnego układu planetarnego założyć w nim jakąś bazę, choćby jakieś instalacje do terraformingu, bazę górniczą, z której założyciel miałby profit w postaci surowców, może na sprzedaż (tu temat o jakimś globalnym markecie, na którym użytkownicy mogliby handlować surowcami, statkami, modułami, usługami). Byłoby bardzo ciekawie, gdyby użytkownicy mogli zakładać (na początek) jakieś proste bazy. Podejrzewam, że nie tylko ja myślałem o tym, ale jestem ciekaw Waszych pomysłów i odczuć na ten temat. A może ktoś gdzieś słyszał / czytał jakieś zapowiedzi lub plany firmy w powyższym temacie ?

2. Przy okazji pomysł na nowy moduł statku - FTL/FSD Radio, czyli radio nadświetlne. Moduł umożliwia rejestrację ciała niebieskiego na odkrywcę w momencie dokonania skanu. Od razu pojawia się również wycena wartości planety. Natomiast pieniądze dostawalibyśmy dopiero po powrocie do bazy i potwierdzenie danych przesłanych radiem. W przypadku zniszczenia statku przed powrotem, zostawałaby sama "rejestracja", czyli "pierwszy raz odkryte przez ..."bez pieniędzy za skan.
 
Last edited:
Nie wiem czemu ale mam zupełnie inny widok interfejsu stacji. Nie moge nic zmienić w statku, ani sprzedać modułów. Czy robię coś źle?
138322
 
Nie wiem czemu ale mam zupełnie inny widok interfejsu stacji. Nie moge nic zmienić w statku, ani sprzedać modułów. Czy robię coś źle?View attachment 138322
Bo na tym outpoście zgodnie z informacją np z tąd https://inara.cz/galaxy-station/68639/ luz z tąd https://eddb.io/station/70891 nie ma tam outfitiingu i shipyardu (musisz polecieć na inną stację/outpost). Jeżeli chodzi o outposty jest to dość częsty obrazek, że czegoś tam nie ma, dlatego polecam lądować na dużych stacjach.
Ps. Twój post powinien być umieszczony w innym wątku tego forum ( https://forums.frontier.co.uk/threa...ytanie-i-nie-boja-sie-go-zadac.26542/page-196 )
 
Top Bottom