Space X

To lądowanie nigdny mnie nie przestanie zadziwiać...

Dorzucę Astrofazę w temacie:

[video=youtube;s5x0ZhzKIM4]https://www.youtube.com/watch?v=s5x0ZhzKIM4[/video]
 
Last edited:
Ponieważ wczorajsze lądowanie nie było, ze względu na wczesnoporanną porę dnia, dobrze widoczne podrzucam skrót z poprzednich 16 lądowań stopnia 1: https://twitter.com/SpaceX/status/913625965158268929/video/1
W tym roku oczekujemy jeszcze na prawdopodobnie cztery starty rakiety Falcon 9, w tym jeden z kapsułą Dragon z zaopatrzeniem dla ISS. Jednak najważniejsze na co czekamy to lot demostracyjny Falcon Heavy pod koniec listopada lub początek grudnia.

Kanał Astrofaza to najlepsze co mogło się przytrafić internetowi w ostatnich dwudziestu latach.
 
Nie. Zwykle są zostawiane na orbicie. Jednak ostatnio, ze względu na problem kosmicznych śmieci są deorbitowane, rozpadają się w atmosferze i najczęściej ulegają spaleniu (20k km/h). (Chociaż pamiętam przypadki kiedy kosmiczne śmieci docierały na ziemię).
Polecam polską stronę SpaceX.com.pl . Na wiele pytań odpowie dział FAQ.
A przy okazji następny start Falcona za 2 dni.
 
Na dzisiaj o godzinie 20:34 (czasu polskiego) planowany jest start Falkon 9 z misją Koreasat 5A. Przewiduje się powrót i lodowanie 1 stopnia rakiety na platformie o dźwięcznej nazwie "Of Course I Still Love You" na Atlantyku.
Transmisja na żywo pod tym adresem.

pozdrowienia
BB
 
Miałem napisać o jutrzejszej dacie startu jednak dzisiaj o 10 rano termin startu został przesunięty o 24 godziny. Transmisja startu będzie, przynajmniej w naszej części globu, dla wytrwałych, gdyż planowany start Falkon 9 z tajemniczą misją Zuma odbędzie się o 2:00 (2017-11-17). Będzie to ostatni start falkona 9 z platformy LC-39A, która po starcie będzie przygotowywana na start, truskawki na torcie startów tego roku, Falkona Heavy w dniu 29 grudnia (w tym roku jeszcze czkają nas dwa starty Falkona 9 CRS-13 i Iridium 4).

pozdrowienia
BB

Jeszcze dodam link do transmisji na żywo.
 
Last edited:
Dzisiaj idziemy spać spokojnie. Start o godzinie 20:03 został przesunięty o 24h. Czyli kolejny termin to 18 listopada o 2:00 (czasu polskiego).

pozdrowienia
BB
 
Dzisiaj o 18:34 został odwołany jutrzejszy start misji Zuma. Nowego terminu nie podano. Podaną przyczyną odwołania startu jest "konieczność analizy danych z testu osłon ładunku innego klienta (?). Więcej tutaj .

pozdrowienia
BB
 
Cmdr Qasz wygrzebał taką video perełkę o SpaceX. Pozwolę sobie podlinkować:

[video=youtube;TXYh4re0j8M]https://www.youtube.com/watch?v=TXYh4re0j8M[/video]
 
Na razie nie ma wyznaczonego terminu startu misji "Zuma". Ale znalazłem ciekawy artykuł o przybyszu z przestrzeni miedzy gwiezdnej, tutaj. Przepraszam za offtop.
 
Niestety start misji „Zuma” z tajemniczym ładunkiem został przesunięty na styczeń 2018roku.
Na szczęście wiemy już, że platforma startowa jest przygotowywana do startu FH, który przesunął się na styczeń. Ładunkiem, który wyniesie FH będzie Tesla Roadster.
Najbliższy start F9 planowany jest na 8 grudnia na godzinę 19:20 czasu polskiego (wreszcie jakaś przyzwoita pora). Misja CRS-13 z modułem Dragon polegać będzie na dostarczeniu na ISS zapasów i sprzętu naukowego.


Edit: Zgodnie z informacją ze strony NASA, Start misji CRS-13 nastąpi nie wcześniej niż 12 grudnia 2017r. o godzinie 17:46 (czasu polskiego).
Edit2: i jeszcze transmisja.
 
Last edited:
Oby nie stało sie to tradycją... Start misji CRS-13 przesunięty o jedna dobę, czyli odbędzie sie 13 grudnia o godzinie 17:24 (czasu polskiego). Zgodnie z tym twittem potrzebny jest czas na dodatkowe testy systemów na ziemnych.

pozdrowienia
BB
 
Niech przesuwają. Awaria i katastrofa mogłaby pewnie położyć całą firmę, a ja chcę zdążyć przyszłości doświadczyć! :)
 
Hmmm ... start ponownie przesunięty na piatek (15.12) na godzinę 16:35 (czasu polskiego). Powody tym razem poważniejsze, gdyż wykryto zanieczyszczenia w układzie paliwowym.

Masz rację lepiej nich wszystko sprawdzą. Wolę oglądać spektakularne lądowanie na platformie, niż spektakularne fajerwerki.

pozdrowinia
BB
 
Last edited:
Top Bottom