Jaki joystick / hotas do Elite Dangerous?

Jak już się wcześniej przewinęło czasami w moich wypowiedziach nie posiadam biurka, laptop zazwyczaj na podstawce na kolanach lub na czymś na kanapie i gram myszką + klawiatuą. Czy jest sens inwestować w jakiś sprzęt w sytuacji gdy będzie stał na moim siedzisku? Wydaje mi się że używając joysticka będzie się tak kiwał w każdą stronę na miekkim podłożu że będzie to bardziej uciążliwe niż użyteczne. Polecacie jakiś sprzęt w mojej sytuacji?

Solidne i stabilne podłoże to podstawa przy korzystaniu z joya. Jeżeli dalej masz zamiar latać trzymając laptopa na kolanach to chyba warto zainwestować w fajny Pad. Mam kolegów z War Thundera, którzy właśnie tak latają i Pad w takiej sytuacji się sprawdza. Przykładowe Pady masz na liście w pierwszym poście, w tym wątku.
 
Nie wiem jak się w Elite lata na padzie, ale pewnie będą kombinować z optymalizacją sterowania pod taki sprzęd, więc padzioch od Xklocka pewnie jest w miarę sensownym rozwiązaniem. Jak będę miał nieco czasu, to spróbuję potestować.
 
Akurat mam pada od x360 i na samym początku próbowałem grać i nie byłem zadowolony. Było to głównie spowodowane tym że nie wiedziałem jak go sobie skonigurować, a teraz po dłuższym czasie grania wiem co jest mi potrzebne więc spróbuję ponownie. Jak tak czytam te wszystkie posty o naróżniejszych joystickach i pomysłach to mam ogromną ochotę też pobawić się czymś takim... nie można mieć wszystkiego;)
 
Może takie rozwiązanie Ci przypadnie do gustu? Z forum SC.
Trochę drewna, zdolności manualnych i 200 pln na TH T.fligth Hotas X :D
Z drugiej strony Saiteki X52, X52pro X55 oraz Warthoog mają już możliwość mocowana od spodu do blatu więc odpadnie zabawa z tymi obudowaniem :) Wystarczy deska mocowanie laptopa i może podpórki na bokach i może bez tego wiatraka ... Na szybko 2 h pracy a estetycznie z malowaniem 1 dzień :)

Flight Sim Lapdesk
 
Last edited:
Jest to jakaś opcja. Myślę że moje zdolności manualne stoją na wystarczającym poziomie. Problemem są miejsce i narzędzia do tego potrzebne. W mieszkaniu nie ma szans na coś takiego niestety. Ale rozważę propozycję i może w niedługim czasie jak pojadę do rodziców na urlop to się pobawię;)
 
Testowałem dziś pada do Xboxa - zdecydowanie nie dla mnie rozwiązanie. Tak żeby sobie polatać jest ok, ale do walki już znacznie gorzej. Celowanie czymś co wymaga prezycji, jak np raile nie ma sensu. Brak też guzików/osi na wszystkie potrzebne rzeczy - dysze boczne i pionowe, yaw itp.

Jeśli wymyślą jakiś sposób, żeby wszystko upchnąć na padzie, to pewnie się da grać, ale na chwilę obecną jest to dość frustrujące. Za cenę pada można już kupić sensowego joya od Thrustmastera (T16000M albo Hotas X). Jeśli problemem jest jedynie miejsce gdzie to wszystko ma stać, to można kupić jakiś składany stolik turystyczny za stówę, albo parę taboretów - jeden na lapka, drugi na peryferia. Zresztą Hotas X można, z tego co wiem, trzymać na kolanach.
 
Potwierdzam. Pograłem chwilę i brakuje mi paru rzeczy. Wolę obecnie klawiaturę, chyba że faktycznie będzie jakiś dobry sposób bo mi się nie chce obecnie z tym męczyć. Z joyem jeszcze pomyślę i poszukam jakiegoś rozwiązania. Myślałem o takim stoliku turystycznym ale jakoś za wybredny byłem, ale widzę że pora podjąć jakąś męską decyzję;)
 
Witam, czy do Thrustmaster T-Flight Hotas X są przypisane są jakieś klawisze pod wolne rozglądanie się po kabinie? Nie mam na myśli 8 + grzybek - to daje skokowe rozglądanie się lewo, środek, prawo,

pozdr
 
Niema musisz ustawić sobie ja narazie ustawiłem sobie to pod 7 mka naciskam 7 i grzybkiem się rozglądam jak myszka ale daleko temu do trackid ://

Ogólnie na Polskim forum ciężko uzyskać informacje na temat naszego wsumie to każdego joya , albo nikt nie kuma i ma bo ma, albo niechca zdradzić, stawiam na to pierwsze... Jedna bodajże dwie osoby maja wiedze i umiejętności ale też zbytnio niechcą się dzielić informacjami...

Dużo więcej znajdziesz na angielskim, ale niemoge rozkminić dokońca o co im tam chodzi np: http://forums.frontier.co.uk/showthread.php?t=19985&highlight=Thrustmaster+Hotas
 
Niema musisz ustawić sobie ja narazie ustawiłem sobie to pod 7 mka naciskam 7 i grzybkiem się rozglądam jak myszka ale daleko temu do trackid ://

Ogólnie na Polskim forum ciężko uzyskać informacje na temat naszego wsumie to każdego joya , albo nikt nie kuma i ma bo ma, albo niechca zdradzić, stawiam na to pierwsze... Jedna bodajże dwie osoby maja wiedze i umiejętności ale też zbytnio niechcą się dzielić informacjami...

Dużo więcej znajdziesz na angielskim, ale niemoge rozkminić dokońca o co im tam chodzi np: http://forums.frontier.co.uk/showthread.php?t=19985&highlight=Thrustmaster+Hotas

Ok a jak sobie to ustawiłeś?;)
 
Controls: szukasz headlook mode i tam pod: reset head look przycisk 7 potem pod look up down left right grzybkiem.

Ale już to zmieniłem bo niespełna to na chwile obecną moich oczekiwań :/

Wprowadziłem cię lekko w błąd włączanie head look masz w MODE SWITCHes head look
 
Last edited:
Controls: szukasz headlook mode i tam pod: reset head look przycisk 7 potem pod look up down left right grzybkiem.

Ale już to zmieniłem bo niespełna to na chwile obecną moich oczekiwań :/

Wprowadziłem cię lekko w błąd włączanie head look masz w MODE SWITCHes head look

Dzięki, zresetowałem sobie ustawienia, bo nie chciał mi latać. Teraz mam 9 na joy + myszka;) A widoki z innych kamer można zmieniać?
 
Czyw tym Thrusmaster 1600M ta taka jakby mała przepustnica z tyłu joysticka to przepustnica do gry czymoze cos do kalibracji? Bo zastanawiam się nad nim lub na HOTAS'em bo ten ma o 4 przyciski więcej.
 
Czy latacie na ustawieniach Saiteka x52 Pro z gry czy moze sa jakies lepsze ustawienia? Czy ktos wie o co chodzi z guzikiem "i" na przepustnicy? Nie da sie go do niczego przypisac.
 
Czy latacie na ustawieniach Saiteka x52 Pro z gry czy moze sa jakies lepsze ustawienia? Czy ktos wie o co chodzi z guzikiem "i" na przepustnicy? Nie da sie go do niczego przypisac.
Przycisk "i" domyślnie służy do szybkiej zmiany profilów. Żeby działał jak normalny button musisz w control panel x52 (prawym na ikonke joya na trayu i w menu bedzie) w zakładce mfd odfajkować opcje "enable clutch mode"
A co do ustawień to trochę pozmieniałem. Głównie chodzi o namierzanie celów. Dodałem jeszcze thrustery do pokręteł na przepustnicy. Lewo, prawo na pokrętle E i góra, dół na pokrętle I. Przydaje się do precyzyjnego manewrowania np. we wnętrzu stacji. Zarządzanie energią przerzuciłem też na mini joystick, który masz obok przyciskui "i", ale żeby zrobić z niego czterokierunkowy hat trzeba się trochę pobawić profilerem.
 
Last edited:
Niestety moj Control Panel nie posiada opcji "enable..." jest tylko "latched..." bede musial poszukac pozniej w registry :rolleyes:
 
Pod żadnym pozorem nie kupujcie "Saitek Cyborg Fly 5" - poza wyglądem i bardzo dobrymi możliwościami regulacji "kształtu" drążka to jest totalna porażka jakościowa, po kilku miesiącach (mniej niż pół roku) odłamują się te plastikowe przełączniki w główce a problemy z kalibracją są już nie do zniesienia. Po jakimś 1,5 roku zaczął "przerywać" (przez chwilę przestawał reagować) aż w końcu całkim umarł.

Teraz mam "Logitech Extreme 3D Pro", może nie jest to rewelacja ale działa bez problemów i nie ma opcji kalibracji, więc chyba nie są to zwykłe potencjometry.

Mam inną opinię, mniej więcej od stycznia jadę na cyborgu fly 5, głównie w war thunder, teraz w elite. Uważam go za bardzo dobrego joya, nic się z nim nie dzieje, idealnie leży w ręce.

Jak ktoś chce uniwersalnego joy w okolicy 200zł to jest to dobry wybór.

UPDATE:
Ułamał się jeden guzik. Joy kapitalny, ale nie trwały, więc nie polecam.
 
Last edited:
Dla znających angielski:

PC Gamer przygotował zestawienie najlepszych ich zdaniem joysticków do Elite: Dangerous. Moim zdaniem nie do końca trafne ale mimo to postanowiłem to wrzucić tutaj, im więcej punktów odniesienia tym trafniejsza decyzja o zakupie ;)
 
Top Bottom