Windows Mixed Reality w ELITE DANGEROUS

Super, bardzo ci dziękuję za odpowiedź, jak Kyoku się wypowie to też super (pewnie odsypia zabawę z VR). Przepraszam, że tak męczę, ale dla mnie wydatek 1000 zł to nadal sporo, dlatego nie chce popełnić błędu, a potem bujać się ze sprzętem który będzie zniechęcał do zabawy. Na Spidersweb, (https://www.spidersweb.pl/2017/08/acer-windows-mr-windows-10.html), kolo napisał recenzje i napisał, tu cytat :

"Na papierze gogle VR posiadają tę samą rozdzielczość co Oculus Rift oraz HTC Vive. W praktyce, obraz generowany przez urządzenie jest nieporównywalnie gorszej jakości. Najwyraźniej widać to podczas uruchamiania gier 3D oraz oglądania 360-stopniowych filmów nagranych w wysokiej rozdzielczości. Za pomocą zestawu Acer Windows MR grać się da, lecz pod względem doświadczeń płynących z rozgrywki to zupełnie inna, odczuwalnie gorsza liga. Niższej jakości ekran i większe opóźnienia dyskredytują ten sprzęt w oczach miłośnika grania w VR. "

A ja znam i czytam wasze i innych opinie, że gogle WMR, czy Acery, czy Lenovo, nie odbiegają jakością obrazu od np. Rifta. A Samsungowskie HMD, to już w ogóle ach i och.
Jak to jest w końcu? Rozumiem, że możecie nie mieć porównania, ale nie sądzę żeby to była taka przepaść, jak gość pisze.
 
Dziwne, co piszesz. Portal SPIDERSa jest znany z opłacanych recenzji, jednak nie podejrzewam go o jakąś specjalną antyreklamę.

Racja, nie mam porównania. Jednak słyszę opinie posiadaczy HTC o soczewkach i "rajstopach na głowie". Sam mam nieco zbyt duży rozstaw oczu dla mojego LENOVO i - ponieważ po jego zakupie zafascynował mnie świat VR - zastanawiałem się czy go nie sprzedać by zamienić na coś z mechaniczną regulacją rozstawu. Niestety nie widzę alternatywy bo:

1. WMR ma dwukrotnie większą gęstość pikseli - (mniejszy efekt szpar między pikselami)
2. WMR nie potrzebuje dodatkowych urządzeń rozstawianych w pokoju
3. WMR można w promocji w miarę tanio kupić (bez promocji cena jest niemal równa z Oculusem - 300$ - 400$)

Wiążą się jednak z tym również wady:
ad.1. ... ale wyświetlacz podobno gorszy niż HTC (Kolory. Wcześniej grałem na "plazmie" z idealną czernią. Gdyby porównywać - na pewno w goglach czerni takiej nie ma. Jednak zapominam o wszelkich porównaniach czerni, gdy widzę przed sobą świat 3d...)
ad.2. ... ale ponieważ kamery są tylko z przodu - nie działa tracking kontrolerów za głową (np. w Skyrimie trudno się strzela z łuku - za głową gogle nie wiedzą, gdzie trzymasz rękę. Ja nie mam kontrolerów więc mnie to nie interesowało - do ED używam HOTASA, a do innych gier - kontrolera XBOX)
ad.3. podejrzewam, że cena wiąże się z największą wadą gogli - stałym ustawieniem rozstawu soczewek. Jak będziesz miał podobnie jak ja - powyżej 67mm - lepiej nawet o tycg goglach nie myśl. Ja zrobiłem sobie "HARD MODA" - wiązało się to z rozebraniem i rozcięciem gogli - "masakra". Da się - pewnie opiszę swoje przygody z tym).

Biorąc pod uwagę wszystkie te punkty - wolałem swoje gogle rozebrać, rozciąć i złożyć na powrót, próbując na różne sposoby uzyskać nieco większy IPD. Udało mi się, chociaż oczywiście sporym kosztem.

PODSUMOWUJĄC MOIM ZDANIEM:
Szykuje się nowa technologia w VR. PIMAXy, SAMSUNG PLUSy, itd. Będą jednak z pewnością kosztowne i wymagające pod względem sprzętu nieporównywalnie bardziej niż "bieżące egzemplarze". Chcąc więc spróbować już dziś wirtualnej rzeczywistości - wybrałem najtańsze rozwiązanie. Po jego użytkowaniu widzę, że choćbym chciał dopłacić - nie mam go na co zamienić.

Przed zakupem jednak - podkreślę jeszcze raz - konieczne jest zmierzenie rozstawu źrenic przed lustrem. Powyżej 67mm to znak szybkich problemów.
Może to było przyczyną tej recenzji?
Ta informacja powinna być widoczna w czasie zakupu albo wypalona na goglach czerwonym kolorem "MAX IPD 67mm!"

[video=youtube;52of_yUFQBs]https://www.youtube.com/watch?v=52of_yUFQBs[/video]
 
Piękna sprawa z tym VR w Elite.. chodzi to za mną od jakiegoś czasu :) Czy ktoś ma doświadczenie lub informacje, jak to śmiga na GTX 1050Ti 4GB? Procek to Ryzen 1200 po OC do 3,7Ghz Chętnie bym sobie kupił explorera lub wspomnianego Acera, ale mam obawy czy moja karta to uciągnie :rolleyes:
 
Super, bardzo ci dziękuję za odpowiedź, jak Kyoku się wypowie to też super (pewnie odsypia zabawę z VR). Przepraszam, że tak męczę, ale dla mnie wydatek 1000 zł to nadal sporo, dlatego nie chce popełnić błędu, a potem bujać się ze sprzętem który będzie zniechęcał do zabawy. Na Spidersweb, (https://www.spidersweb.pl/2017/08/acer-windows-mr-windows-10.html), kolo napisał recenzje i napisał, tu cytat :

"Na papierze gogle VR posiadają tę samą rozdzielczość co Oculus Rift oraz HTC Vive. W praktyce, obraz generowany przez urządzenie jest nieporównywalnie gorszej jakości. Najwyraźniej widać to podczas uruchamiania gier 3D oraz oglądania 360-stopniowych filmów nagranych w wysokiej rozdzielczości. Za pomocą zestawu Acer Windows MR grać się da, lecz pod względem doświadczeń płynących z rozgrywki to zupełnie inna, odczuwalnie gorsza liga. Niższej jakości ekran i większe opóźnienia dyskredytują ten sprzęt w oczach miłośnika grania w VR. "

A ja znam i czytam wasze i innych opinie, że gogle WMR, czy Acery, czy Lenovo, nie odbiegają jakością obrazu od np. Rifta. A Samsungowskie HMD, to już w ogóle ach i och.
Jak to jest w końcu? Rozumiem, że możecie nie mieć porównania, ale nie sądzę żeby to była taka przepaść, jak gość pisze.

Na 970tce i i5 2500k 16 GB, śmiga jak ta lala. Polecam. Zabawka 2018 normalnie. Pół nocy nie spałem.
Moim zdaniem obraz podobny do vive, o tyle lepszy że nieco mniejsza siatka między pixelami. Miałem na głowie oculusa, i nieco dłużej vive.

Jakbym miał dac za to 2-3 koła, bym nie dał, za oculusa i vive też nie, ale za 1k to jest warte zabawy i spokojnie można pograć w Elite. Jest lepsze niż się spodziewałem że będzie.

Opóźnienia - nic takiego nie czuję.

Kolejny krok, dający zauważalną poprawę, to będzie Pimax 8K X, ale to będzie wymagało i kart nextgenowych. Wszystko z ekranami poniżej 4K będzie się ocierało o obecną generacje, moze być co najwyżej troche lepsze i kosztować 3x.

Jakbym miał IPD>67, kupiłbym na pewno inne gogle, po prostu moja głowa by nie pasowała, ale że mieszczę się w zakres, to lepiej się nie dało.
 
Last edited:
Zgodnie z obietnicą - post pt.

NIE RÓBCIE TEGO W DOMU

Jak wiadomo, gogle LENOVO mają maksymalny rozstaw oczu 67mm i brak możliwości ich regulacji. Jeżeli ktoś ma źrenice bliżej - będzie zadowolony.
Mi rodzice na złość załatwili jakieś 68mm.
Będąc przynajmniej milimetr "za skalą" - używać gogli się da, ale wszystko jest nieostre a bardziej drażni fakt, że przesunięcie ich o milimetr skutkuje super wyraźnym obrazem... w jednym oku oczywiście.

Ponieważ nie znalazłem dla nich alternatywy - uznałem je za najlepszy dla mnie i tak wybór - postanowiłem je poprawić.

Pierwszym pomysłem było rozsunięcie soczewek i zmiana w rejestrze windows dotycząca IPD. Od razu zaznaczę, że to błędne rozumowanie. Każdy program, łącznie ze Steaem a nawet z poszczególnymi aplikacjami, ma swój ustalony IPD. Zmiana w rejestrze nic nie dała a przy niezgodnościach IPD między goglami a softwarem - obiekty 3d w większej odległości rozdwajają się.

Ponieważ jednak masakra gogli pomocna była w realizacji drugiego pomysłu i jest okrutnie brutalna :D - oto jej opis:

1. Rozebranie gogli i zabezpieczenie soczewek. Przy okazji ujawniła się na prawdę solidna konstrukcja. Mocne materiały, śrubek i zaczepów więcej niż trzeba.

8pAsNQo.jpg

2. Odczepienie ekranów z soczewkami od elektroniki z mikro - na prawdę mikro-mikro stykami, w które trafić z powrotem jest niemiłosiernie trudno

vGnVNPi.jpg

3. Odcięcie elementów na linii cięcia ŁĄCZNIE Z CZUJNIKIEM ZBLIŻENIOWYM (służy do włączenia gogli po założeniu):

9Zsk9bL.jpg

4. Rozcięcie gogli pomiędzy ekranami

NMetaCy.jpg

5. rozcięcie blaszki trzymającej ekrany od tyłu:

qjTeIAp.jpg

6. Usunięcie niektórych elementów, które przeszkadzały w szerszym ułożeniu ekranów

DOYLQvI.jpg

7. Zamontowanie na powrót ekranów z odpowiednim dystansem między nimi.

NNCe7S6.jpg


Niestety ZMIANA IPD W REJESTRZE NIE POMOGŁA i chociaż IPD miałem idealne, widziałem ostro zarówno lewym jak i prawym okiem, to oboma na raz - już niestety nie. Programy nie wiedziały, że zmienił się rozstaw ekranów i nie zmieniły odstępu w generowanym obrazie, co powodowało rozdwajanie się obrazu 3d tym większe, na jaką odległość się patrzy.


Ostatecznie wpadłem na kolejny pomysł, który okazał się ratować całą sytuację.
Złożyłem ekrany na powrót - jednak między nimi - pod spodem - włożyłem milimetrowy pasek. Dzięki temu, że "tunele" soczewek są dość długie - ich końce "rozstąpiły" się - rozjechały na boki o upragniony milimetr czy dwa.
Tym samym odległość ekranów pozostała bez zmian, natomiast IPD zyskało to, co miało zyskać.


Po złożeniu świat w goglach jest idealnie kontrastowy, natomiast same gogle... Raczej mi już ich nie przyjmą "na gwarancję"...


Tym ogromnym kosztem zyskałem milimetr, może dwa milimetry IPD. Jeżeli ktoś się uprze i do tego lubi eksperymenty i majsterkowanie - do zrobienia. Znając ten sposób można pewnie by to zrobić mniej inwazyjną metodą. Nie przecinać tylko wygiąć tylną blaszkę, która pięknie utrzyma z powrotem rozcięte i odgięte ekrany. Pewnie kilka innych pomysłów by się znalazło.
Innym jednak "normalnym" ludziom - o szerszym rozstawie źrenic - raczej polecam inne gogle...
 
Niestety ZMIANA IPD W REJESTRZE NIE POMOGŁA i chociaż IPD miałem idealne, widziałem ostro zarówno lewym jak i prawym okiem, to oboma na raz - już niestety nie. Programy nie wiedziały, że zmienił się rozstaw ekranów i nie zmieniły odstępu w generowanym obrazie, co powodowało rozdwajanie się obrazu 3d tym większe, na jaką odległość się patrzy.

Tak sobie luźno myślę, że mogłeś przestrzelić w drugą stronę w ustawieniach. Przesunąłeś zarówno soczewki, jak i ekrany, czyli defacto przesunąłeś obie zmienne, i np jak uzyskałeś 3 mm, to później w ustawieniach, te 3 mm powinieneś odjąć.
Na przykład. Masz IPD 68, regulacja jest do 67, czyli po przeróbce masz maksymalne ustawienie 70, którą software rozumie jako 67mm, więc żeby uzyskać 68mm, musiałbyś w programie ustawić na 65mm (3 mm które dodałeś -1mm którego Ci brakowało, czyli 70-2 da Ci 68, co w programie będzie odpowiadać 67-2, czyli 65).

Ale jak problem ogarnięty już inaczej, to super.
 
na ebay ostatnio wysyp VR od Samsunga za kilkaset złotych można było kupić , pewnie dlatego ze promocja w sklepie i nówka 299 dolców stoi
 
na ebay ostatnio wysyp VR od Samsunga za kilkaset złotych można było kupić , pewnie dlatego ze promocja w sklepie i nówka 299 dolców stoi

Tak, niestety tylko w USA i ściągnięcie do Polski Samsung Odyssey Plus kosztuje dodatkowe 200$... Próbowałem na różne sposoby go kupić, by mieć w końcu regulowany IPD, ale niestety nie udało mi się. Może i dobrze, bo podobno wersja niezbyt dopracowana, niewygodna i z prześwitami światła. Pewnie wyjdzie jakaś "aktualizacja".
 
ja czytalem ze problem z Odyssey Plus maja tylko ludzie ktorzy go zle zakladaja . Za bardzo ciagna do dolu tylne mocowanie
 
Tzn na Odyssey plus niespecjalnie bym się napalał.
Dwa argumenty za - regulacja IDP, oraz redukcja SDE, natomiast, musiałbym zobaczyć na ile ta redukcja jest skuteczna. Dodać trzeba że oledy mają nieco bardziej widoczny SDE od IPS, a np acer vr czy lenovo mają IPS i naprawdę już tu nie jest źle, więc może dużej różnicy nie być między IPS a odyssey+. Rozdzielczość nadal jest ta sama.

Wymiana na to nie ma sensu, natomiast, jak ktoś chce kupić i ma możliwość dołożyć troche i mieć odyssey+, to można dołożyć.

Kupiłem dziś kiła sturmovika, Star Trek: Bridge Crew, fallout vr, skyrim vr, superhot (na MS store jest za 20zl), batman vr, house of dying sun.

Jak coś - jestem chętny na sesję w Star Trek.

Dojechała mnie ta wyprzedaż tegoroczna.
 
Last edited:
kupiles ?

No jasne! Tym razem "rozszerzoną" o dwa samoloty podstawkę BOS. Z dodatkami poczekam na lepszą kartę graficzną. Wyciągam 80-85 klatek w powietrzu, przy ziemi niestety gorzej.

Ale za to wszystko widzę wyraźnie! Nie wiem jak u Ciebie po zmianie soczewek, ale odczyty zegarów, numery kwadratów map - nic nie sprawia żadnego problemu.
Gogle po prostu "wymiatają" :D

Dorwę trochę czasu i przypomnę sobie jak to latające żelastwo się obsługuje, to jakąś sesję multi strzelimy.
 
Tzn na Odyssey plus niespecjalnie bym się napalał.
Dwa argumenty za - regulacja IDP, oraz redukcja SDE, natomiast, musiałbym zobaczyć na ile ta redukcja jest skuteczna. Dodać trzeba że oledy mają nieco bardziej widoczny SDE od IPS, a np acer vr czy lenovo mają IPS i naprawdę już tu nie jest źle, więc może dużej różnicy nie być między IPS a odyssey+. Rozdzielczość nadal jest ta sama.

WMRy ACER i Lenowo to nawet kolo IPSa nie staly , to zwykle LCD z kolorami jak w TNce :)
Ale masz racje w LCD jest pelne RGB i ma to przewage taka ze tzw "matrix strip" w przypadku RGB to 3 subpixse vs 2 suby na Amoledach..(OLED)
 
No jasne! Tym razem "rozszerzoną" o dwa samoloty podstawkę BOS. Z dodatkami poczekam na lepszą kartę graficzną. Wyciągam 80-85 klatek w powietrzu, przy ziemi niestety gorzej.

Ale za to wszystko widzę wyraźnie! Nie wiem jak u Ciebie po zmianie soczewek, ale odczyty zegarów, numery kwadratów map - nic nie sprawia żadnego problemu.
Gogle po prostu "wymiatają" :D.

BoS ma slabe samoloty po stronie ruskiej , dlc nie wplywaj na fpsy ( no moze niektóre rejony Kubana)
ale wczoraj byl patch 3.007 i mocno poprawili kod sieciowy i renderowanie i jakosc VR , pewnie dlatego masz 80/90 fps ale watpie czy tyle bedziesz mial na serwerach MP, tam sie liczy glownie taktowanie i7 i szybkie pamieci..
 
Last edited:
Top Bottom